Разлика помеѓу преработките на „Cartoon Network“

Додадени 2.073 бајти ,  пред 8 години
изменета категоризација, додаден/изменет шаблон, интервики, инфокутија
(нова статија)
 
(изменета категоризација, додаден/изменет шаблон, интервики, инфокутија)
{{без извори}}
{{about|the United States channel}}
{{викификација}}
{{внимание}}
{{Infobox TV channel
| name = КартунCartoon НетворкNetwork
| logosize = 220px
| logofile = CARTOON NETWORK logo.svg
| logoalt =
| logocaption = Логото на „Cartoon Network“ употребувано од 29 мај, 2010.
 
| launch = {{Start date|1992|10|1}}
| picture format = [[480i]] ([[Standard-definitionТелевизија televisionсо стандардна резолуција|SDTV]])<br />[[1080i]] ([[High-definitionТелевизија со висока televisionрезолуција|HDTV]])
| country = {{TVUSСАД}}
| wiki = http://cartoonnetwork.wikia.com
| language = [[Англиски јазик|Англиски]]
| broadcast area = [[САД]]
| headquarters = [[Атланта]], [[Џорџија]] ''(Гемерално)''<br>[[Лос Анџелес]], [[Калифорнија]] ''(Западно крајбрежје)''
| sister names = „[[TBS]]“, „[[CNN]]“, „[[The CW Television Network|The CW]]“, „[[TNT]]“, „[[Turner Classic Movies|TCM]]“, „[[HLN]]“, „[[truTV]]“, „[[WPCH-TV]]“, „[[Boomerang]]“, „[[Adult Swim]]“
| owner = АД Картун Нетворк. ([[Систем за радиодифузија Тарнер]],
| owner = „The Cartoon Network, Inc.“
| web = {{URL|www.cartoonnetwork.com}}
| sat serv 1 =
| sat chan 1 =
| sat serv 2 =
| sat chan 2 =
| sat serv 3 =
| sat chan 3 =
| cable serv 1 =
| cable chan 1 =
| cable serv 2 =
| cable chan 2 =
| cable serv 3 =
| cable chan 3 =
| adsl serv 1 =
| adsl chan 1 =
| adsl serv 2 =
| adsl chan 2 =
 
}}
 
'''Картун Нетворк''' (скратено КН, управувана од страна на АД картун Нетворк) е американска кабелска телевизија во сопственост на радиодифузијата Тарнер, која првенствено емитува анимирана програма. Каналот започна со работа на 1ви октомври 1992 година, откако во 1991 Тарнер го купи студиото за анимација Продукција Хана-Барбера. Тоа беше 24 часовно пробно емитување на класично анимирани особини од библиотеките на радиодифузијата Тарнер и беше наменето за сите возрасти, но сега каналот е насочен кон децата и тинејџерите, емитувајќи зрели содржини, под раководство на одделението Адулт Свим.
На 1ви октомври 1992 година во 12ч на пладне по источна временска зона, Картун Нетворк започна со работа како проба за големата библиотека со анимирани филмови на Тарнер, а првобитната програма на каналот се состоеше исклучиво од репризи на класични цртани на Варнер Брос (Looney Tunes“ и „Merrie Melodies“ од пред 1950 година), цртаните со Попај морнарот од 1933 до 1957 и цртаните на Хана-Барбера.
На почетокот каналот го водеа кабелските провајдери во Њу Јорк, Филаделфија, Вашингтон и Детроид. Каналот беше отворен со вовед од страна на Дропи, а најпрвиот цртан што Картун Нетворк го емитуваше беше Багс Бани од 1946 под името „Rhapsody Rabbit“. Се до почетокот на телевизијата, библиотеката на телевизијата содржеше 8500 часовна програма. Од почетоците се до 1995, основачите на телевизијата го променија името со тоа што го членуваа самото име.
 
[[Категорија:Cartoon Network| ]]
[[Категорија:Филијали на Time Warner]]
 
[[ur:کارٹون نیٹ ورک]]
[[af:Cartoon Network]]
[[ar:كرتون نتورك]]
[[az:Cartoon Network]]
[[bg:Cartoon Network]]
[[bs:Cartoon Network]]
[[ca:Cartoon Network]]
[[da:Cartoon Network]]
[[de:Cartoon Network]]
[[el:Cartoon Network]]
[[en:Cartoon Network]]
[[es:Cartoon Network (Estados Unidos)]]
[[fa:کارتون نت‌ورک]]
[[fr:Cartoon Network]]
[[ko:카툰 네트워크]]
[[id:Cartoon Network]]
[[ia:Cartoon Network]]
[[it:Cartoon Network]]
[[he:Cartoon Network]]
[[jv:Cartoon Network]]
[[la:Cartoon Network]]
[[lt:Cartoon Network]]
[[hu:Cartoon Network]]
[[ms:Cartoon Network (Amerika Syarikat)]]
[[nl:Cartoon Network]]
[[ja:カートゥーン ネットワーク]]
[[no:Cartoon Network]]
[[pt:Cartoon Network]]
[[ro:Cartoon Network]]
[[ru:Cartoon Network]]
[[simple:Cartoon Network]]
[[sl:Cartoon Network]]
[[sr:Картун нетворк]]
[[fi:Cartoon Network]]
[[sv:Cartoon Network]]
[[tl:Cartoon Network]]
[[ta:கார்ட்டூன் நெட்வொர்க்]]
[[th:การ์ตูนเน็ตเวิร์ค]]
[[tr:Cartoon Network]]
[[vi:Cartoon Network (Hoa Kỳ)]]
[[zh:卡通頻道]]
2.148

уредувања