Голема турска војна: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|partof = [[Османлиско-хабсбуршки војни]], [[Полско-османлиски војни]], [[Османлиско-венецијански војни]] и [[Руско-турски војни]].
|date = 1683–1699
|place = [[Австрија]], [[Унгарија]], [[Србија]], [[хрватскаХрватска]], [[Грција]] и [[Украина]])
|result = Одлучувачка<ref>Christian S. Anderson, ''What Every Christian Should Know about Islam'', Xulon Press, 2008, ISBN 978-1-60647-442-6, [http://books.google.com/books?id=jIbUwJvQ0soC&pg=PA63 p. 64.]</ref> [[Holy League (1684)|Holy League]] победа<br>[[Договор од Карловац]]
|territory =