Разлика помеѓу преработките на „Мода“

Додадени 1.166 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава an, ar, az, ba, be, be-x-old, bg, bs, ca, ceb, cs, cy, da, de, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fo, fr, ga, gl, gu, he, hif, hr, hu, id, is, it, ja, ka, kk, ko, la, li, lt, lv, ml, mr, ms, my, nds-nl, new, nl, nn, no, oc, p...
(непрописно бришење)
с (r2.7.3) (Робот: Додава an, ar, az, ba, be, be-x-old, bg, bs, ca, ceb, cs, cy, da, de, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fo, fr, ga, gl, gu, he, hif, hr, hu, id, is, it, ja, ka, kk, ko, la, li, lt, lv, ml, mr, ms, my, nds-nl, new, nl, nn, no, oc, p...)
Урбаната облека има стекнато големо значење, во онаа смисла дека луѓето станаа се повеќе свесни за нивната облека и почнаа да поминуваат повеќе време во врска со изборот на нивната облека. Тие одат на пазарите и трговските центри неделно за да бидат во тек со менувањето на модата. Ова е затоа што луѓето се повеќе свесни за нивната околина и за тоа што луѓето околу нив носат. На некој начин, урбана облека го зголеми кај луѓето чувството за мода.
Еден од поинтересните и значајни аспекти е во тоа што обично урбаната култура се претставува под различни имиња на марки. Ова е последица на промоцијата на бренд културата во последниве години. Како што е објаснето претходно, пошироката јавност ја сфатила важноста на стилот па тие сакаат да ја употеебуваат онаа облека што е се повеќе модерна и примамлива. Поради ова, формалните кошули и фустани се заменети со стилски капи и фармерки; трендовските патики го презеле местото на формалните чевли; а традиционалните шапки се заменети со спортски капи од различни дизајни. Општеството покажа ентузијазам за оваа промена во стилот и стана сè по популарен.
 
[[ar:موضة]]
[[an:Moda]]
[[az:Dəb]]
[[ba:Мода]]
[[be:Мода]]
[[be-x-old:Мода]]
[[bg:Мода]]
[[bs:Moda]]
[[ca:Moda]]
[[ceb:Urog]]
[[cs:Móda]]
[[cy:Ffasiwn]]
[[da:Mode]]
[[de:Mode]]
[[et:Mood]]
[[en:Fashion]]
[[es:Moda]]
[[eo:Modo]]
[[eu:Moda (gizarte joera)]]
[[fa:مد (پوشاک)]]
[[hif:Fashion]]
[[fo:Móti]]
[[fr:Mode (habillement)]]
[[ga:Faisean]]
[[gl:Moda]]
[[gu:ફેશન]]
[[ko:패션]]
[[hr:Moda]]
[[id:Mode]]
[[is:Tíska]]
[[it:Moda]]
[[he:אופנה]]
[[ka:მოდა]]
[[kk:Мода]]
[[la:Moda]]
[[lv:Mode]]
[[lt:Mada]]
[[li:Mode]]
[[hu:Divat]]
[[ml:ഫാഷൻ]]
[[mr:फॅशन]]
[[ms:Fesyen]]
[[my:ဖက်ရှင်]]
[[nl:Mode]]
[[nds-nl:Moede]]
[[new:फेसन]]
[[ja:ファッション]]
[[no:Mote]]
[[nn:Mote]]
[[oc:Mòda]]
[[pnb:فیشن]]
[[pl:Moda (styl)]]
[[pt:Moda]]
[[ro:Modă]]
[[ru:Мода]]
[[scn:Moda]]
[[simple:Fashion]]
[[sk:Móda]]
[[sl:Moda]]
[[sr:Moda]]
[[sh:Moda]]
[[fi:Muoti]]
[[sv:Mode]]
[[ta:ஒய்யாரம்]]
[[th:แฟชั่น]]
[[tr:Moda (tüketim trendi)]]
[[uk:Мода]]
[[ur:روائش]]
[[vi:Thời trang]]
[[war:Uso]]
[[yi:מאדע]]
[[zh-yue:時裝]]
[[zh:時裝]]
3.109

уредувања