Разлика помеѓу преработките на „Набуко“

Додадени 74 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(нова статија)
 
{{без извори}}
{{внимание}}
{{викифицирање}}
'''''Набуко''''' (анг.'''Nabucco''') е [[опера]] во четири дела од [[Џузепе Верди]],врз основа на библиска приказна и драма на [[Огист –Анисје Буржоаза]] и Франсис Корнуе од 1836 година.Тоа е трета опера на Верди која што се смета дека трајно ја воспостави неговата репутација како композитор.