Разлика помеѓу преработките на „Аромаколог“

Додадени 73 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(нова статија)
 
{{без извори}}
 
{{внимание}}
{{викифицирање}}
'''Аромакологист''' е лице кое се занимава со [[аромакологијата]], постапка на користење на мириси или сесенцијални масла со цел да се создадат други или кои ќе имаат влијание врз однесувањето на човекот, физичкиот изглед како и карактерот, преку издвојување или помешување на соединенијата. Најмалку проучувано од сите човечки сетила е сетилото за мирис, но аромакологијата не се применува се повеќе само во здравството или за надоградба на науката, туку и во спортот и во некои секојдневни работи како на пр. при продавање на куќа.