Разлика помеѓу преработките на „Инстаграм“

Додадени 1.125 бајти ,  пред 8 години
изменета категоризација, интервики, додаден/изменет шаблон
с (поправки)
(изменета категоризација, интервики, додаден/изменет шаблон)
| website = {{URL|instagram.com}}
}}
'''Инстаграм''' е онлајн сервис за [[споделување на фотографии |photo-sharing]] и [[друштвено вмрежување|social networking]] sкојкој им овозможува на своите корисници да фотографираат, да додаваат дигитални филтри на фотографиите и да ги споделуваат на повеќе социјални мрежи вклучувајќи ја и нивната.<ref name=nov2010>{{cite web |last=Frommer |first=Dan |title=Here's How To Use Instagram |url=http://www.businessinsider.com/instagram-2010-11 |work=[[Business Insider]] |accessdate=May 20, 2011 |date=November 1, 2010}}</ref> Специфично е тоа што Инстаграм ги ограничува фотографиите да имаат облик на коцка, слично како и [[Инстаматик]] на Кодак и [[Instant camera|Полароид]] фотографиите, за разлика од [[соодносот (image)|aspect ratio]] 4:3 кој вообичаено се користи од камерите на мобилните апарати.
 
Создадена е од [[Кевин Систром ]] и [[Мајк Кригер ]] и е пуштена во употреба во октомври 2010 година. Со преку 100 милиони активни корисници, сервисот брзо ја зголемува својата популарност во септември 2012 година. <ref name="users">{{cite web |title=The Instagram Community Hits 100 Million Users |url=http://www.technewsdaily.com/4841-4-ways-eyeem-beats-instagram.html |work=TechNews Daily |date=September 14, 2012 |accessdate=September 14, 2012}}</ref> Инстаграм е достапен преку [[App Store (iOS)|App Store]] и преку [[Google Play]].<ref name="Engadget">{{cite web |title=Instagram comes to Android, available to download now |url=http://www.engadget.com/2012/04/03/instagram-android-download-now-available/ |first=Darren |last=Murph |work=[[Engadget]] |publisher=[[AOL]] |date=April 3, 2012 |accessdate=August 13, 2012}}</ref> Првично, Инстаграм беше достапен само за[[iPhone]], [[iPad]], и [[iPod Touch]] но, во април 2012 година сервисот стана достапен и за [[Андроид (operating system)|Android]] [[Cameraphone|телефоните со камера ]] кои работат на [[Android version history#v2.2.x Froyo|2.2 Froyo]].
* Весникот ''[[7x7 (magazine)|7x7Magazine]]'' во своето септемвриско издание ги стави Систром и Кригер на насловната страница на нивното издание „Најзгодните 20 за 2011 година“<ref name="7x72011">{{cite web |title=The Hot 20 2011 |url=http://www.7x7.com/magazine/hot-20-2011 |work=[[7x7 (magazine)|7x7]] |accessdate=October 4, 2011 |date=September 23, 2011}}</ref>
* Во декември 2011 година [[Apple Inc.]] ја прогласи Инстаграм за „Апликација на годината“ за 2011 година.<ref name="app-of-the-year-2011">{{cite web |last=Tsukayama |first=Hayley |title=Apple names Instagram top app of the year |url=http://www.washingtonpost.com/business/technology/apple-names-instagram-top-app-of-the-year/2011/12/09/gIQAg1VuhO_story.html|work=[[The Washington Post]] |publisher=[[The Washington Post Company]] |accessdate=December 9, 2011 |date=December 9, 2011}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://instagram.com Официјална веб страница]
 
[[Категорија:Софтвер создаден во 2010]]
[[Категорија:Компании со седиште во Сан Франциско, Калифорнија]]
[[Категорија:Споделување на фотографии]]
[[Категорија:Друштвено вмрежување]]
 
[[ar:انستاجرام]]
[[ca:Instagram]]
[[cs:Instagram]]
[[da:Instagram]]
[[de:Instagram]]
[[en:Instagram]]
[[es:Instagram]]
[[fa:اینستاگرم]]
[[fr:Instagram]]
[[ko:인스타그램]]
[[hr:Instagram]]
[[id:Instagram]]
[[it:Instagram]]
[[he:אינסטגרם]]
[[ml:ഇൻസ്റ്റാഗ്രാം]]
[[nl:Instagram]]
[[nds-nl:Instagram]]
[[ja:インスタグラム]]
[[no:Instagram]]
[[nn:Instagram]]
[[pt:Instagram]]
[[ru:Instagram]]
[[sah:Инстаграм]]
[[sk:Instagram]]
[[fi:Instagram]]
[[sv:Instagram]]
[[ta:இன்ஸ்ட்டாகிராம்]]
[[th:อินสตาแกรม]]
[[tr:Instagram]]
[[uk:Instagram]]
[[vi:Instagram]]
[[zh:Instagram]]
2.148

уредувања