Разлика помеѓу преработките на „Одржливост“

Додадени 548 бајти ,  пред 8 години
интервики, додаден/изменет шаблон, изменета категоризација
с (Kekev ја премести страницата Sustainability на Одржливост)
(интервики, додаден/изменет шаблон, изменета категоризација)
{{без извори}}
== Одржливост ==
{{внимание}}
 
{{викификација}}
'''Одржливост'''
'''Одржливоста''' во општа смисла е способноста да се поддржи, одржи или издржи. Од 1980-тите години човековата одржливост е поврзана со интеграцијата на еколошки, економски и општествени мерки кон глобалното управување и одговорното раководење со ресурсите. Во екологијата, одржливоста опишува како биолошките системи остануваат разновидни, стабилни и продуктивни со текот на времето, неопходен предуслов за доброто на луѓето и на другите организми. Долговечните и здрави мочуришта и шуми се примери за одржливи биолошки системи. Одржливите екосистеми и средини овозможуваат важни ресурси и процеси (познати како “услуги на екосистемот”). Постојат два главни начини за управување на човековото влијание врз услугите на екосистемот. Еден приод е управувањето со животната средина, овој приод е основан главно врз база на информациите добиени од специјалистите за земни наука, од специјалистите за животната средината како и од специјалистите за заштитна биологија. Друг приод е управување со потрошувачката на ресурси, кој главно е основан врз база на информации добиени од специјалистите по економија. Човековата одржливост се поврзува со економијата преку трговските последици од економската активност. Движењето кон одржливоста (или применета одржливост) додека квалитетот на живот се одржува на високо ниво е социјален предизвик, кој меѓу другото, повлекува меѓународно и државно право, урбанистичко планирање и транспорт, локален и индивидуален начин на живот и етичка потрошувачка. Методите за одржливо живеење може да завземат многу облици, од уредување на условите за живеење (на пример еко села, еко општини, одржливи градови) до преиспитување на работните практики ( на пример со користење на пермакултура, зелени градби, обновливо земјоделие), или развивање и применување на нови технологии кои ќе ја намалат потрошувачката на ресурсите како што се технологиите за обновлива енергија.
 
===Дефиниција ===
Постојат многу совети кои се достапни за сите оние кои посакуваат да го намалат нивното лично влијание врз животната средина преку мали, евтини и лесно достижни чекори. Но транзицијата потребна за намалување на глобалната човекова потрошувачка во граници на одржливост вклучува многу поголеми промени, на сите нивоа и области на општеството. Обединетите Нации ја прифатиле главната улога за едуцирање, и за декада за едуцирање за одржливиот развој ја прогласиле 2005-2014, со цел да не предизвика сите нас да присвоиме ново однесување и нови навики за да ја обезбедиме нашата иднина. Светскиот Фонд за Природата предлага стратегија за одржливост која го надминува образованието и се справува со основните индивидуалистички и материјалистички општествени вредности директно и зацврстувајќи ја врската на човекот со природниот свет.
 
== [[Категорија:Одржливост ==]]
Languages
[[Категорија:Економија на животната средина]]
Alemannisch
 
العربية
{{Link FA|hr}}
Bosanski
[[als:Nachhaltigkeit]]
Català
[[ar:استدامة]]
Česky
[[bs:Održivost]]
Cymraeg
[[ca:Sostenibilitat]]
Dansk
[[cs:Udržitelnost]]
Deutsch
[[cy:Cynaladwyedd]]
Ελληνικά
[[da:Bæredygtighed]]
Español
[[de:Nachhaltigkeit]]
Esperanto
[[el:Βιωσιμότητα]]
فارسی
[[en:Sustainability]]
Français
[[es:Sostenibilidad]]
한국어
[[eo:Daŭripovo]]
हिन्दी
[[fa:پایایی]]
Hrvatski
[[fr:Durabilité]]
Italiano
[[ko:지속가능성]]
עברית
[[hi:संधारणीयता]]
Latviešu
[[hr:Održivost]]
日本語
[[it:Sostenibilità]]
Norsk (bokmål)‎
[[he:קיימות]]
Português
[[lv:Ilgtspējība]]
Русский
[[ja:持続可能性]]
සිංහල
[[no:Bærekraft]]
Simple English
[[pt:Sustentabilidade]]
Slovenščina
[[ru:Устойчивость окружающей среды]]
Srpskohrvatski / српскохрватски
[[si:ධරණීයතාව]]
தமிழ்
[[simple:Sustainability]]
Татарча/tatarça
[[sl:Trajnost]]
Türkçe
[[sh:Održivost]]
Tiếng Việt
[[ta:பேண்தகுநிலை]]
中文
[[tt:Тотрыклылык]]
[[tr:Sürdürülebilirlik]]
[[vi:Bền vững]]
[[zh:可持續性]]
2.148

уредувања