Разлика помеѓу преработките на „Инстаграм“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 години
с
поправки
с
с (поправки)
==Критики и тужби==
===Услови за користење===
На 17ж17 декември 2012 година, Инстаграм објави измена во условите за користење која предизвика широка осуда од своите корисници. Контроверзните промени во политиката се направени за да им се овозможи на бизнисите или други субјекти да му плаќаат на Инстаграм да прикажува фотографии и други детали на корисниците кои се побрзани со спонзорираната содржина или промоциите, без никаква компензација или известување на корисникот кој ја прикачил таа фотографија. Нема никаква можност за избегнување на изменетите услови за користење.<ref>{{cite web |last=Pepitone |first=Julianne |url=http://money.cnn.com/2012/12/18/technology/social/instagram-sell-photos/index.html?iid=s_mpm#comments |work=[[CNN Money (website)|CNNMoney]] |publisher=[[CNN]] |title=Instagram can now sell your photos for ads|date=December 18, 2012 |accessdate=December 18, 2012}}</ref>
 
Ова предизвика сериозни критики од поборниците за приватност како и од потрошувачите. После еден ден, Инстаграм се извини изјавувајќи дека ќе ги отстрани контроверзните делови од условите за користење. .<ref>{{cite news|last=McCullagh|first=Declan|title=Instagram apologizes to users: We won't sell your photos|url=http://news.cnet.com/8301-1023_3-57559890-93/instagram-apologizes-to-users-we-wont-sell-your-photos/|accessdate=19 December 2012|newspaper=Cnet|date=18 December 2012|author2=Donna Tam}}</ref> [[Кевин Систром]],коосновачот на Инстаграм ја разјасни политиката на компанијата изјавувајќи го следното:
7

уредувања