Јени џамија (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

с
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам fr:Mosquée Neuve во fr:Mosquée neuve)
Пазарот опстојува и денес, и е познат како [[Египетска чаршија (Истанбул)|Египетска чаршија]], една од поголемите туристички атракции во Истанбул.
 
Во мавзолејот, односно во турбето се наоѓаат гробовите на [[ВалидеТурхан султан]] [[Хатиџе Турхансултан ]], нејзиниот син [[Мехмет IV]] како и гробовите на пет идни султани ([[Мустафа II]], [[Ахмет II]], [[Махмут I]], [[Осман III]] и [[Мурат V]]).
 
==Галерија==