Разлика помеѓу преработките на „Млечен Пат“

Одземени 47.789 бајти ,  пред 7 години
с
оваа верзија на статијата беше во ред, се друго е google translate, shame off
с
с (оваа верзија на статијата беше во ред, се друго е google translate, shame off)
{{Infobox
{{внимание}}
|name=Infobox Galaxy
'''Млечниот Пат''' (или народно: '''Кумова Слама''') е галаксија во која Сончевиот систем се наоѓа. Тоа е забрането спирала галаксија која е дел од [[Месната група]] на [[галаксија|галаксии]]. Таа е една од милијардите галаксии во забележителен универзумот. Неговото име е превод на латински Via Lactea, пак преведени од страна на грчката Γαλαξίας (Galaxias), осврнувајќи се на блед состав на светлината е формирана од страна ѕвезди во галактичките авион како што се гледа од Земјата (види етимологијата на галаксијата). Некои извори тврдат дека, строго земено, поимот Млечниот Пат треба да се однесува исклучиво на бендот на светлината дека галаксија форми на ноќното небо, додека галаксија треба да добијат полно име Млечниот Пат Галакси, или алтернативно, галаксија. [9] [ 10] [11] Сепак, нејасно е како широко распространета оваа конвенција е, а терминот Млечниот Пат е рутински се користи во било контекст.
|title=Milky Way Galaxy
|image= [[Податотека:Milky Way IR Spitzer.jpg|300px]]
|caption=Infrared image of the core of the Milky Way galaxy
|titlestyle=background: #30D5C8;
|headerstyle=background: #30D5C8;
|belowstyle=background: #30D5C8;
|labelstyle=background: inherit;
|header1= Observation data
|label2=[[Galaxy morphological classification|Type]]
|data2=SBbc ([[barred spiral galaxy]])
|label3=Diameter
|data3=100,000 light years
|label4=Thickness
|data4=1,000 light years (stars)
|label5=Number of stars
|data5=200 to 400 billion
|label6=Oldest known star
|data6=13.2&nbsp;billion years<ref name="frebel" />
|label7=Mass
|data7=5.8{{e|11}}&nbsp;[[solar mass|M<sub>☉</sub>]]
|label8=[[Galactic Center|Sun's distance to galactic center]]
|data8=26,000 ± 1,400 light-years
|label9=[[Sun|Sun's galactic rotation period]]
|data9=220 million years (negative rotation)
|label10=[[Density wave theory|Spiral pattern rotation period]]
|data10=50 million years<ref name = gasdynamics>{{цитирано списание | doi=10.1046/j.1365-8711.2003.06358.x | id={{arXiv|astro-ph|0212516}} | title=Gas dynamics in the Milky Way: second pattern speed and large-scale morphology | year=2003 | author=Bissantz, Nicolai | journal=Monthly Notices of the Royal Astronomical Society | volume=340 | pages=949 }}</ref>
|label11=[[Barred spiral galaxy|Bar pattern rotation period]]
|data11=15 to 18 million years<ref name=gasdynamics/>
|label12=[[Cosmic microwave background|Speed relative to CMB rest frame]]
|data12=552 km/s<ref name="dipole">{{цитирано списание
| author=Kogut, A.; Lineweaver, C.; Smoot, G. F.; Bennett, C. L.; Banday, A.; Boggess, N. W.; Cheng, E. S.; de Amici, G.; Fixsen, D. J.; Hinshaw, G.; Jackson, P. D.; Janssen, M.; Keegstra, P.; Loewenstein, K.; Lubin, P.; Mather, J. C.; Tenorio, L.; Weiss, R.; Wilkinson, D. T.; Wright, E. L.
| title=Dipole Anisotropy in the COBE Differential Microwave Radiometers First-Year Sky Maps
| journal=Astrophysical Journal
| year=1993
| volume=419
| pages=1
| url=http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/nph-bib_query?bibcode=1993ApJ...419....1K
| accessdate=2007-05-10
| doi=10.1086/173453 }}</ref>
|below= See also: [[Galaxy]], [[List of galaxies]]
}}
 
[[Податотека:Milky Way 2005.jpg|right|thumb|300px| Графички приказ како изгледа нашата галаксија доколку се набљудува одозгора]]
'''Млечен Пат''' (на [[латински]] Via Lactea, со корени во [[Грчки јазик|грчкиот]] термин Γαλαξίας (Galaxias) ), е спирална [[галаксија]] која припаѓа на локалната група на галаксии во нашиот универзум. Иако Млечен Пат е само една од билијардата галаксии кои егзистираат во познатиот универзум, галаксијата е од особено значење на човештвотот и е дом на нашиот [[сончев систем]].
Терминот „Млечен“ потекнува од лелеавата бела светлика која се простира над земјината атмосфера, видлива од [[Земја]]та. Светлината е создадена од сјајот на сите ѕвезди во оваа галаксија, која е најсветла во делот каде што е [[соѕвездие]]то – [[Стрелец (соѕвездие)|Стрелец]], кон галактичкиот центар.
 
Главниот диск на галаксијата е широк меѓу 80.000 и 100.000 [[светлосна година|светлосни години]] во [[дијаметар]], и околу 1000 [[светлосна година|светлосни години]] во дебелина. Се претпоставува дека галаксијата Млечен Пат содржи меѓу 200 и 400 билиони ѕвезди.
{| class="wikitable"
|-
! Старост !! Околу 11 милијарди години
|-
| Број на ѕвезди || 100 милијарди
|-
| Пречник || 100.000 светлосни години
|-
| Најголема дебелина || 20.000 светлосни години
|-
| Дебелина кај Сонцето || 700 светлосни години
|-
| Оддалеченост на Сонцето од средиштето на галаксијата || 25.000 светлосни години
|-
| Време на обиколка на Сонцето околу средиштето на галаксијата || 240 милиони години
|}
 
== Старост ==
[Уреди] Изглед од Земјата
Староста на галаксијата се претпоставува дека е 13,6 билиони години, или врсник на нашиот универзум. Овие бројки се базираат врз истражувања во [[2004]], кои ги спроведе тим на реномирани [[астроном|астрономи]].
Млечниот Пат Галакси, како што гледано од позиција на Земјата во поттикне на една од спирала грбот на нашата галаксија е (види локација не и соседството), се појавува како маглива бенд на бела светлина во ноќта небото arching низ целиот небесната сфера. Светлината потекнува од ѕвезди и друг материјал, што се наоѓаат во рамките на галактичкото авионот. Рамнината на Млечниот Пат е склон од страна на околу 60 ° на еклиптика (рамнината на орбита на Земјата), со Северна Галактички Поле наоѓа во право воздигнување 12h 49m, Деклинација 27,4 ° (B1950) во близина бета Comae Вероника. Јужниот Галактички Поле е близу алфа Sculptoris.
 
== Местото на нашето Сонце во галаксијата Млечен Пат ==
Во центарот на нашата галаксија се наоѓа во насока на Стрелец, а тоа е тука дека Млечниот Пат изгледа најпаметните. Во однос на небесните екваторот, тоа поминува како далеку на север, како констелација на Касиопеја и колку далеку на југ, како констелација на Crux, укажувајќи на висок наклон на екваторијалниот авионот на Земјата и рамнината на еклиптика во однос на галактичкото авионот. Од Стрелец, на Млечниот Пат се појавува да помине западно преку соѕвездија на Скорпија, Ара, "Норма", Јужен Триаголник, Circinus, Кентаур, Musca, Crux, Карина, Вела, Puppis, Големото Куче, Monoceros, Орион и Близнаци, Бик, Колесничар, Персеј, Андромеда, Касиопеја, Cepheus & Lacerta, Лебед, Vulpecula, Sagitta, Акила, Змијоносец, соѕвездието Штит, и назад до Стрелец. Фактот дека Млечниот Пат дели на ноќното небо во две еднакви приближно хемисфери покажува дека Сончевиот систем се наоѓа во близина на галактичкото авионот. Млечниот Пат има релативно низок површински осветленоста заради меѓуѕвезден медиум дека го исполнува галактички диск, што ни ги спречува од гледање на светли галактички центар. Тоа е така тешко да се види од било кој урбанистички или приградски локација страдаат од светлина загадувањето.
[[Сонце]]то, а со тоа и [[Земја]]та и [[соларен систем|соларниот систем]], се наоѓа во близината на надворешниот крак наречен [[Раката на Орион]], на оддалеченост од 7,94 ±0,42 [[парсек|парсека]] од [[галактички центар|галактичкиот центар]]. Далечината меѓу Орионовата рака и [[Раката на Персеј]] која е следна изнесува 6,500 светлосни години.
 
На Сонцето му се потребни меѓу 225-250 милиони години да заврши една орбита околу галактичкото јадро. Орбиталната брзина на соларниот систем е околу 217 км во секунда.
 
== Иднината на Млечен Пат ==
[Уреди] Панорами
Најновите истражувања покажуваат дека галаксијата [[Андромеда (галаксија)|Андромеда]] се приближува до галаксијата Млечен Пат со брзина од 300 км/с. Според ова истражување двете галаксии ќе се судрат за отприлика 3-4 билиони годиниа. Доколку ова се случи се претпоставува дека нашето [[Сонце]] и другите ѕвезди нема да се судрат меѓусебно, туку ќе се спојат за да формираат [[елиптична галаксија]] чие формирање ќе трае околу билион години.
360-степен фотографски Панорама на нашата галаксија.
А Панорама на Млечниот Пат, како што се гледа од Death Valley, 2005.
Рамнината на нашата галаксија Млечен Пат, која можеме да видиме работ-на од наша перспектива на Земјата, намалување на прозрачна откос во склопот на сликата. Кредитот: ESO / s. Brunier
Млечниот Пат арки низ овој редок 360-степен Панорама на ноќното небо над Paranal платформа, домот на ESO's Многу Голем телескоп. Сликата е направен од 37 поединечни слики со вкупна изложеност време на околу 30 минути, се направени во раните утрински часови. Месечината е само зголемување на и хороскопскиот светлина сјае над неа, додека Млечниот Пат се протега преку небото спроти опсерваторијата. Кредитот: ESO / h. Heyer
 
== Народни верувања во Македонија ==
[Уреди] Димензии
Летно време, по средината на целото небо се гледа белузлавата лента на нашата галаксија Млечен Пат. Кај народот таа лента има две имиња: '''Кумова Слама''' и '''Попова Слама''', од кои второто најверојатно е постаро народно име. Според преданијата, на небото е отсликана кражбата на слама на некој поп (или кум) од кумашинот.<ref>Ѓоре Ценев, „Небото над Македонија“, МКЦ Скопје, 2004, стр. 71-72.</ref>
Галактичкиот Авион се гледа од ATLASGAL истражувањето, поделени во секции. Кредитна ESO.The ѕвездени дискот на Млечниот Пат Галакси е околу 100.000 светлосни години (9 × 1017 km) (6 × 1017 mi) во дијаметар, и се смета за, во просек, околу 1.000 ly (9 × 1015 km) дебели [1]. Се проценува дека содржи барем 200 милијарди ѕвезди [12] и евентуално до 400 милијарди ѕвезди, [13] точната бројка во зависност од бројот на многу ниска маса ѕвезди, што е многу неизвесна. Ова може да се спореди со оној трилион (1012) Ѕвездите на соседните Андромеда. [14] ѕвездени диск нема остра, радиус над која не постојат ѕвезди. Наместо тоа, бројот на ѕвезди капки непречено со растојанието од центарот од галаксијата. Подалеку од радиус од околу 40.000 светлосни години (4 × 1017 km) број на ѕвезди капки многу побрзо со радиус [15], од причини кои не се разбрани.
 
==Референци==
Проширување надвор од ѕвездени дискот е многу погуста диск од гас. Неодамнешните набљудувања укажуваат на тоа дека гасовити дискот на Млечниот Пат има дебелина од околу 12.000 ly (1 × 1017 km)-двапати претходно прифатени вредност. [16] како водич за релативната физички обем на Млечниот Пат, доколку се намален на 10 милиони во дијаметар, Сончевиот систем, вклучувајќи го и хипотеза Ортов облак, ќе биде не повеќе од 0.1mm во ширина.
{{reflist}}
 
[[Категорија:Галаксии|Млечен пат]]
Галактичкиот Хало се протега надвор, но е ограничен во големина од орбитите на двете Млечниот Пат сателити, Големото и Малото Magellanic облаци, чија perigalacticon е на ~ 180.000 ly (2 × 1.018 км). [17] На оваа далечина или надвор од , орбитите на повеќето ореол објекти ќе биде прекината поради Магелански облаци, и предметите најверојатно, ќе биде исфрлена од околината на Млечниот Пат.
 
{{Link FA|af}}
Неодамнешните мерења од страна на многу долго Baseline Array (VLBA), се откри дека Млечниот Пат е многу помасивни од некои претходно се мислеше. Масата на нашата галаксија е дома сега се смета за грубо слична на онаа на нашиот најголем месен сосед, [[Андромеда (галаксија)|Андромеда]]. Со користење на VLBA да се измери очигледна смена или паралаксата на распространети ѕвезда-формирање региони кога Земјата е на спротивните страни од не, истражувачите беа во можност да се измери растојанието на оние региони со помалку претпоставки од пред напори. Поновите и попрецизна слика, проценка на ротациона брзина нашата галаксија (и пак износот на темната материја содржани од страна на галаксијата) е околу 254 км / с, значително повисока од широко прифатена вредност од 220 км / s. [18] Ова во пак имплицира дека Млечниот Пат има вкупна маса од околу 3 trillion сончеви маси, околу 50% поголема маса отколку што претходно се мислеше. [19]
 
{{Link FA|it}}
[Уреди] Возраст
Главни статии: Галакси формирањето и еволуцијата и nucleocosmochronology
А зелени и црвени Perseid метеор ленти преку небото веднаш под Млечниот Пат во август 2007.As од 2004 година, на возраст од најстарите ѕвезда во галаксија уште откриени, Н.Е. 1523-0901, се очекува да биде околу 13.2 милијарди години, скоро стара како и универзумот. [5] Оваа проценка беше решен со користење на УВ-визуелна Echelle спектрограф на многу голем телескоп за мерење на берилиум содржината на две ѕвезди во збиеното јато [[NGC 6397]]. [20] [се бара извор] Во изминатото време меѓу подемот на првата генерација на ѕвезди во Млечниот Пат и првата генерација на ѕвезди во јатото беше извлечен да биде 200 million to 300 милиони години. Со вклучување на околу возраста на ѕвезди во збиено јато, 13,4 ± 0,8 милијарди години, проценетата возраст од најстарите ѕвезди во Млечниот Пат е 13,6 ± 0.8 милијарди години. Галактичкиот тенок дискот се проценува дека е формиран помеѓу 6,5 и 10.1 милијарди години.
 
[Уреди] Состав и структура
На галактички центар, во насока на Стрелец. Примарната ѕвезди на Стрелец се во red.The галаксија се состои од бар-обликуван основни регионот опкружена со диск од гас, прашина и ѕвезди формирање на четири различни рака структури незапирливото нанадвор во логаритамски спирала облик (види Спирални оружје). Масата дистрибуција во рамките на нашата галаксија наликува на SBC Хабл класификација, која е спирала галаксија со релативно лабаво-рана оружје. [21] Астрономите прв почна да се сомнева дека Млечниот Пат е забрането спирала галаксија, наместо обична спирала галаксија, во 1990 [22]. Нивните сомнежи беа потврдени од страна на вселенскиот телескоп Спицер набљудувања во 2005 година [23] која покажа централната бар нашата галаксија да биде поголем отколку што претходно се осомничени.
 
масата на Млечниот Пат е мислата да биде околу 5,8 × 1011 соларни маси (М ☉) [24] [25] [26] се состои од 200 to 400 милијарди ѕвезди. Нејзините интегрирани [[апсолутна ѕвездена величина|апсолутна видлива величина]] е околу да се -20,9. Повеќето од масата на нашата галаксија се смета за темната материја, формирајќи темна материја ореол на околу 600-3000 billion М ☉ која се шири од релативно рамномерно. [26]
 
 
[Уреди] Галактичкиот центар
Главна статија: Галактичкиот центар
Почитуваат структурата на спирални раце на Млечниот Пат е. Нашите не е во локална Spur.The галактички дискови, која испапчен нанадвор во галактички центар, има дијаметар помеѓу 70.000 и 100.000 светлосни години. [27] на далечина од Сонцето на галактички центар сега е проценета на 26.000 ± 1.400 светлосни години, додека постарите проценки може да ги стави на не колку што е 35.000 светлосни години од централната булбус.
 
На галактички центар пристаништа компактен објект од многу голема маса како што е определено од страна на движење на материјал околу центарот. [28] На интензивна радио извор име Стрелец А *, мислев да го одбележи во центарот на Млечниот Пат, е неодамна потврдена да биде супермасивните црни дупки. За слика видите Чандра Х-зраци опсерваторија; 6 јануари 2003 година. Повеќето галаксии се верува да имаат супермасивните црни дупки во нивниот центар. [29]
 
лента со Галаксијата е мислата да биде околу 27.000 светлосни години долга, трчање преку својот центар во 44 ± 10 степен агол на линијата меѓу Сонцето и на центарот на нашата галаксија. Таа е составена претежно од црвени ѕвезди, се верува дека се антички (види црвено џуџе, црвен џин). Бара е опкружена со прстен наречен "5-КЗК прстен", која содржи голем дел од молекуларна водород присутни во нашата галаксија, како и повеќето од ѕвезда формирање на Млечниот Пат е активност. Видени од Андромеда, тоа ќе биде најсветлиот функција на нашата сопствена галаксија. [30]
 
[Уреди] Спирални оружје
Набљудувани и extrapolated структура на спиралата оружје.
концепција Уметникот е на спиралата структурата на Млечниот Пат со две големи ѕвездени раце и бар. [31] Секоја спирала рака опишува логаритамска спирала (како и на грбот на сите спирала галаксии), со висината на околу 12 степени. До неодамна, таму се верува дека се четири големи спирала оружје кое сите проектот во близина на центарот на нашата галаксија е. Овие се наречени како што следува, според сликата на десно:
 
Боја рака (а)
цијан 3-КЗК и Персеј рака
пурпурна Норма и Вон рака (заедно со новооткриената екстензија)
зелени соѕвездието Штит-Crux рака
розова Карина и Стрелец рака
Постојат најмалку две помали оружје или Спарс, вклучувајќи:
портокал Орион-Лебед рака (која содржи Сонцето и сончевиот систем)
 
Тврдењето претставен во 2008 со Роберт Бенџамин од Универзитетот во Висконсин-Бела вода укажуваат на тоа дека Млечниот Пат има само два големи ѕвездени оружје: АРМ Персеј и соѕвездието Штит-Кентаур раката. Остатокот од оружјето се помали или асоцијативна оружје. [31] Ова ќе значи дека Млечниот Пат е слична по изглед NGC 1365.
 
Надвор од главните спирала оружје е Monoceros прстен (или надворешниот прстен), предложени од астрономите Брајан Yanny и Хајди Jo Newberg, прстен од гас и ѕвезди растргнати од други галаксии милијарди години.
 
Како што е карактеристично за многу галаксии, дистрибуција на масата во Млечниот Пат Галакси е таква што на орбитална брзина на повеќето ѕвезди во нашата галаксија не зависи силно врз неговата оддалеченост од центарот. Се оддалечува од средишните булбус или краен раб, типичниот ѕвездени брзина е помеѓу 210 и 240 km / s. [32] Оттука Орбитален период на типична ѕвезда е директно пропорционален само на должината на патот, патувал. Ова е спротивно на ситуацијата во рамките на Сончевиот систем, каде што два-тело гравитационото динамика доминираат и различни орбити се очекува да имаат значајно различни скорости поврзани со нив. Оваа разлика е еден од главните докази за постоење на темна материја. Друг интересен аспект е т.н. "ветер-up проблем" на спиралата оружје. Ако внатрешниот делови од оружје ротира побрзо од надворешниот дел, тогаш галаксии ќе навивам толку многу што спиралата структура ќе биде thinned надвор. Но, тоа не е она што е забележано во спирала галаксиите, наместо, астрономите предложи дека спирала шема е густина бран произлегуваат од галактички центар. Ова може да се спореди со поместување сообраќаен метеж на автопатот-автомобилите се движат, но секогаш постои регионот на бавно се движат автомобили. Овој модел, исто така, се согласува со подобрена ѕвезда формирање во или во близина на спирални раце; на compressional бранови зголемување на густината на молекуларната водород и protostars форма, како резултат.
 
[Уреди] Хало
На галактичкото дискот е опкружена со сфероид ореол од стари ѕвезди и топчеста кластери, од кои 90% се наоѓаат во рамките на 100.000 светлински години, [33] сугерирајќи ѕвездени ореол дијаметар од 200.000 светлосни години. Сепак, неколку топчеста јата се пронајдени подалеку, како што се PAL, 4 и AM1 на повеќе од 200.000 светлосни години далеку од галактички центар. Околу 40% од овие кластери се на ретроградни орбити, што значи дека тие се движат во спротивна насока од Млечниот Пат ротација. [34] Топчестата јата може да се следи розета орбитира околу нашата галаксија, во контраст со елипсовиден орбитата на една планета. [ 35]
 
Додека диск содржи гас и прашина која прикријат видите во некои бранови должини, на сфероид компонента не е така. Активни ѕвезда формирање се одвива во диск (особено во спирала на оружје, што претставува области на висока густина), но не и во ореол. Отвори кластери, исто така, се појавуваат главно во диск.
 
Неодамнешните [кога?] Пронајдоци се додава димензија на познавање на структурата на Млечниот Пат е. Со откритието дека дискот на Андромеда (M31) се протега многу подалеку отколку што претходно се мислеше, [36] можноста на дискот на Млечниот Пат Галакси продолжување понатаму е очигледна, и ова е поддржано со докази на новооткриената [кога ?] Надворешна Arm продолжување на АРМ Лебед. [37] Со откривањето на Стрелец џуџест елипсовидна Галакси дојде на откривањето на лентата на галактичкото остатоци како поларна орбита на џуџе и неговата интеракција со Млечниот Пат солзи се распаѓа. Слично на тоа, со откривањето на Големото Куче џуџест галаксијата, беше откриено дека прстен од галактичкото остатоци од интеракцијата со Млечниот Пат опкружува на галактичкото диск.
 
На 9 јануари, 2006, Марио Jurić и други на Универзитетот Принстон, објави дека Слоун Дигитални Небо Истражување на северната небесна најде огромен и дифузни структура (се прошири на целата површина околу 5000 пати поголема од големината на полна месечина) во рамките на Млечниот Пат што не чини да се вклопи во сегашниот модели. Собирање на ѕвезди се издига во близина на нормално на рамнината на спиралата грбот на нашата галаксија. Предложените најверојатно толкување е дека џуџеста галаксија е спојување со Млечниот Пат. Оваа галаксија е привремено име на Девица Ѕвездената тек и се најде во насока на Девица околу 30.000 светлосни години далеку.
 
не и соседството
Сонцето (а со тоа и на Земјата и Сончевиот систем) може да се најде во близина на внатрешниот раб на Орион рака на нашата галаксија, во локалната пената во внатрешноста на локално меур, и во Гулд Појас, на растојание од 7,62 ± 0,32 КЗК ( ~ 25.000 ± 1.000 ly) од Галактичкиот центар. [38] [39] [40] [41] [42] The Sun во моментов е 5-30 [[парсеци]] од централната рамнина на галактичкото диск. [42] Растојанието помеѓу локалните раката и следната рака надвор, на раката Персеј, е околу 6.500 светлосни години. [43] The Sun, а со тоа и Сончевиот систем, се наоѓа во галактичкото обитаема зона.
 
Постојат околу 208 ѕвезди посјајни отколку апсолутната величина 8,5 во рок од 15 парсеци на Сонцето, дава густина на 0,0147 такви ѕвезди на кубен [[парсек]], или 0,000424 на кубни светлосни години (од Листа на најблискиот светли ѕвезди). Од друга страна, постојат 64 познати ѕвезди (од кој било големина, не сметајќи 4 кафеавите џуџиња) во рок од 5 парсеци на Сонцето, дава густина на 0,122 ѕвезди на кубен парсек, или 0,00352 на кубни светлосни години (од Листа на најблискиот ѕвезди), кои илустрираат фактот дека повеќето ѕвезди се толку светла отколку [[апсолутна ѕвездена величина|апсолутната величина]] 8,5.
 
На врвот на начинот на кој не, или на сончевиот врвот, е правец во кој не патува низ простор во Млечниот Пат. Општата насока на галактичкото движење не е кон ѕвездата Вега во близина на соѕвездието Херкул, под агол од околу 60 степени небото со насоката на Галактичкиот центар. орбита на Сонцето околу галаксијата се очекува да биде околу елипсовидна со додавање на пертурбации должи на галактичкото спирала оружје и не се подеднакво масовно дистрибуции. Покрај тоа, не осцилира нагоре и надолу во однос на галактичкото рамнина околу 2,7 пати на орбита. Ова е многу слично на тоа како едноставна хармонично осцилатор работи со не влечете сила (амортизирането) мандат. Овие осцилации често коинцидираат со масовно изумирање периоди на Земјата; веројатно на поголема густина на ѕвезди во близина на галактичкото авион води до поголемо влијание настани. [44]
 
Се зема на Сончевиот систем околу 225-250 милиони години да заврши една орбита на нашата галаксија (а галактички година), [45], па се мисли да имаат завршено 20-25 орбити во текот на животниот век на Сонцето и 1 / 1250 на револуција од потеклото на луѓето. На орбитална брзина на Сончевиот систем околу центарот на галаксијата е околу 220 km / s. На оваа брзина, тоа трае со околу 1.400 години за Сончевиот систем да патуваат на далечина од 1 светлосна година, или 8 дена да патуваат 1 Ау (астрономски единици). [46]
 
 
А дијаграм на нашата локација во месното суперјато. Стиснете за поподробно.
[Уреди] животна средина
Главни статии: [[Месна група]] и [[Судир на Андромеда и Млечниот Пат]]
Широк инфрацрвена видите на нашиот Млечен Пат Галакси од вселенскиот телескоп Спицер создадено од повеќе од 800.000 рамки. Ова е најстариот детални инфрацрвена слика на нашата галаксија до денес.
Млечниот Пат starscape земени од Paranal.
Локација на starscape во однос на остатокот од galaxy.The Млечниот Пат и Андромеда се бинарен систем на гигант спирала галаксии кои припаѓаат на група од 50 тесно поврзана галаксии познати како локална група, која самата се дел од суперјатото Девица.
 
Две помали галаксии и голем број на галаксии џуџе во локална група орбитираат околу Млечниот Пат. Најголемиот од нив е Голем Magellanic Облак со пречник од 20.000 светлосни години. Тој има блиски придружник, малите Magellanic Облак. На Magellanic тек е змија вимпел на неутрален водород гас за поврзување на овие две мали галаксии. На потокот се смета дека биле влечени од Magellanic Облаци во приливите интеракции со Млечниот Пат. Некои од џуџе галаксии кои орбитираат околу Млечниот Пат се Големото Куче џуџест (најблиску), Стрелец џуџест елипсовидна Галакси, Малата мечка џуџест, Скулптор џуџест, Секстанс џуџест, Fornax џуџе, и Лав I џуџе. Најмалата Млечниот Пат џуџе галаксии се само 500 светлосни години во дијаметар. Тие вклучуваат Карина џуџест, Змеј џуџе, и Лав II џуџе. Има уште може да се неоткриени џуџе галаксии, кои се динамички врзано со Млечниот Пат, како и некои кои веќе се апсорбира од страна на Млечниот Пат, како Омега Кентаури. Тврдењето низ зона на избегнување на често откривање на нови далечните и блиските галаксии. Некои галаксии се состојат главно од гас и прав, исто така, можат да имаат избегнатите за откривање на досега.
 
Во јануари 2006 година, истражувачите пријавиле дека досега необјаснет искриват во дискот на Млечниот Пат сега е одбележан и резултат да биде гребен или вибрации основан од страна на големи и мали Magellanic облаци како што круг на Галакси, предизвикувајќи вибрациите на одредени фреквенции кога ќе помине низ неговите рабови. [47] Претходно, овие две галаксии, на околу 2% од масата на Млечниот Пат, се сметале за премногу мали за да влијаат на Млечниот Пат. Сепак, земајќи ги предвид темна материја, движењето на овие две галаксии создава разбудам која влијае врз поголем Млечниот Пат. Преземање на темната материја предвид резултатите во околу дваесет пати поголема маса за Галакси. Оваа пресметка се според компјутер модел направени од Martin Weinberg на Универзитетот на Масачусетс, Amherst. Во овој модел, на темната материја се шири надвор од галактички дискови со познатиот гас слој. Како резултат на тоа, моделот предвидува дека гравитациониот ефект на Magellanic Облаци е засилена како што поминува низ галаксијата.
 
Тековни мерења покажуваат дека Андромеда е ни се приближува на 100-140 километри во секунда. Млечниот Пат може да се судираат со неа од 3 до 4 милијарди години, во зависност од важноста на непознати странични компоненти во релативни движења на галаксиите. Ако тие се судрат, индивидуални ѕвезди во рамките на галаксиите нема да се судираат, но наместо на две галаксии ќе се спојат да се формира една елипсовидна галаксија во текот на околу една милијарда години. [48]
 
[Уреди] Брзина
Галаксија ротација крива за Млечниот Пат. Вертикална оска е брзината на ротација за галактички центар. Хоризонтална оска е растојанието од галактички центар во kpcs. Сонцето е обележан со жолта топка. Набљудуваните кривата на брзина на ротација е сино. Предвидените крива врз основа на ѕвездената маса и гас во Млечниот Пат е црвена. Скатера забелешки околу означено со сива барови. Разликата е должи на темната материја или можеби измена на законот на гравитацијата. [49] [50] [51] Во општа смисла, апсолутната брзина на кој било објект низ просторот не е значајно прашање во согласност со Ајнштајновата специјална теорија на релативитетот, кој изјавува дека не постои "склопот на" инертен референтна рамка во просторот со кој да се спореди движењето на објектот. (Предлогот мора секогаш да бидат специфицирани во однос на друг објект.) Ова мора да се има на ум кога разговараат за предлогот на Галакси е.
 
Астрономите сметаат дека Млечниот Пат се движи на околу 630 километри во секунда во однос на локалната са-движат референтна рамка која се движи со протокот на Хабл. [52] Ако галаксија се движи на 600 км / с, Земјата патува 51.84 million километри на ден, или повеќе од 18.9 billion километри годишно, околу 4,5 пати најблиска дистанца од Плутон. Млечниот Пат се мисли дека се движи во насока на Големата Attractor. На локалната група (сложувалка од gravitationally врзани галаксии содржат, помеѓу другото, Млечниот Пат и галаксијата Андромеда) е дел од суперјатото наречено Локалнао суперјато, со средиште во близина на јатото Девица: иако тие се движат подалеку еден од друг, на 967 километри / s како дел од протокот на Hubble, брзината е помалку отколку што би се очекува со оглед на 16.8 million PC далечина се должи на гравитационото привлекување помеѓу локалната група и на Девица Кластерот. [53]
 
Друга референтна рамка е обезбедена од страна на космичкото микробраново позадина (CMB). Млечниот Пат се движи на околу 552 км / S [8] во однос на фотони на CMB, кон 10,5 право воздигнување, -24 ° Деклинација (J2000 епоха, во близина на центарот на Хидра). Ова движење е забележано од страна на сателити, како што се Реликтовото Explorer (COBE) и Вилкинсон Микробранови Anisotropy сондата (WMAP), како диполен придонес кон CMB, како фотони во рамнотежа во рамките CMB се сино-се префрли во правец на движење и црвено-префрли во спротивна насока. [се бара извор]
 
Нашата галаксија ротира околу неговиот центар, според својата галаксија ротација крива како што е прикажано на сликата. Дискрепанцата меѓу набљудуваните крива (релативно рамни) и крива врз основа на позната маса на ѕвездите и гасот во Млечниот Пат (се распаѓаат крива) им се припишува на темна материја. [54]
 
[Уреди] Историја
[Уреди] Етимологија и верувања
Главна статија: Листа на имиња за Млечниот Пат и Млечниот Пат (митологија)
Постојат многу митови за создавање целиот свет кои се објаснат потеклото на Млечниот Пат и се даде неговото име. На англиски фраза е превод од старогрчки Γαλαξίας, Galaxias, кој е изведен од зборот за млеко (γάλα, гала). Ова е, исто така, за потеклото на зборот галаксија. Во грчкиот мит, Млечниот Пат бил предизвикан од млеко истурено од Хера кога цицалче Херакле.
 
Во санскрит и неколку други [[индоариски јазици|индоариски јазик]], Млечниот Пат е наречен Akash Ganga (आकाशगंगा, Ганг на небото). [55] Млечниот Пат се одржува да биде света во хинду текстови познат како Puranas, и Ганг и Млечниот Пат се сметаат за терестријална-небеските analogs на секоја друга. [55] [56] Меѓутоа, терминот Kshira (क्षीर, млеко) е исто така се користи како алтернативно име за Млечниот Пат во хинду текстови. [57]
 
Во голем област од централна Азија до Африка, го името за Млечниот Пат е поврзано со зборот за "сламка". Ова може да потекнува од античките ерменската митологија, (Յարդ զողի Ճանապարհ тешко goghi chanaparh, или "Трага од колнам слама"), и се извршени во странство од страна на Арапите. [58] Во неколку Уралски, Турски јазици, Fenno-угрички јазици и во Балтичките јазици Млечниот Пат е наречен "Пат Птици" (Linnunrata на фински), бидејќи на трасата на птици преселници се појави да ги следите Млечниот Пат. (На Чи Кси легенда слави во многу азиски култури наводи на сезонските мост преку Млечниот Пат е формирана од страна птици, обично страчки или врани). Кинеската името "Сребрена реката" (银河) се користи во текот на Источна Азија, вклучувајќи ги Кореја и Јапонија. Алтернативно име за начинот на Млечниот во древна Кина, особено во песни, е "Небесно Хан реката" (天 汉). Во јапонски, "Сребрена реката" (银河 ginga) значи галаксии во општите и Млечниот Пат е наречен "Сребрена реката систем" (银河系 gingakei) или "реката на небесата" (天の川 Amanokawa или Amanogawa). Во Шведска, тоа се нарекува Vintergatan, или "Зимски Avenue", бидејќи на ѕвезди во појас се користи за да се предвиди кога зима ќе пристигнат. [Се бара извор] Во некои од Пиринејскиот јазици, името на Млечниот Пат е преведува како "Патот на Свети Јаков "(на пример, на шпански е понекогаш се нарекува и" Ел Camino de Santiago ").
 
[Уреди] Откривање
Видете уште: Галакси-Набљудување историјата
Обликот на Млечниот Пат, како можеше да се определи од ѕвезда точки од Вилијам Herschel во 1785; на Сончевиот систем се претпоставуваше во близина на центар.
Фотографија на "Големата Андромеда Небула" од 1899, подоцна идентификуван како Андромеда Galaxy.As Аристотел (384-322 п.н.е.) ги информира нас во Meteorologica (DK 59 A80), грчките философи Anaxagoras (ц. 500-428 п.н.е.) и Демокрит (450-370 п.н.е.) го предложи Млечниот Пат да се состои од далечните ѕвезди. Меѓутоа, Аристотел се верува дека Млечниот Пат ќе бидат предизвикани од "палење на огнени пара на некои ѕвезди, кои беа големи, бројни и блиски заедно" и дека "палење се одвива во горниот дел од атмосферата, во регионот на на светот кој е постојано со небесен предлог. "[59] Арапскиот астроном, Alhazen (965-1037 н.е.), демантирани оваа со изработка на првиот обид за следење и мерење на паралаксата на Млечниот Пат е, [60] и тој така" утврди оти Млечниот Пат немаше паралаксата, беше многу оддалечени од земјата и не припаѓаат на атмосферата. "[61]
 
Персискиот астроном Абу Rayhān ал-Bīrūnī (973-1048) предложи Млечниот Пат галаксија да биде колекција на безброј небуларен ѕвезди. [62] На Андалузиски астроном Avempace (d. 1138) предложи Млечниот Пат да биде составен од многу ѕвезди но се чини дека континуирано на сликата се должи на ефектот на рефракција во атмосферата на Земјата, посочувајки на неговите набљудување на врска на Јупитер и Марс во 500 AH (1106/1107 АД) како доказ. [59] Ибн Qayyim Ал-Jawziyya (1292 -1350) предложи Млечниот Пат галаксија да биде "со огромен број на мали ѕвезди спакувани заедно во сферата на фиксната ѕвезди" и дека дека овие ѕвезди се поголеми од планети. [63]
 
Крај на доказ на Млечниот Пат се состои од многу ѕвезди дојдоа во 1610 година кога Галилео Галилеј се користи телескоп за студија за Млечниот Пат и открив дека е составена од огромен број на слабо ѕвезди. [64] Во една расправа во 1755, Имануел Кант, цртање на претходно дело на Томас Рајт, шпекулираа (правилно) дека Млечниот Пат може да биде ротирачко тело на огромен број на ѕвезди, што се одржа, заедно со гравитациски сили слично на Сончевиот систем, но во многу поголеми размери. Како резултат на дискот на ѕвезди ќе се гледа како група на небото од нашата перспектива во внатрешноста на дискот. Кант исто така conjectured дека некои од небула видливи на ноќното небо може да биде посебен "галаксии" самите себе, сличен на нашиот сопствен. [65]
 
Првиот обид да се опише форма на Млечниот Пат и позицијата на Сонцето во рамките на тоа беше сторено од страна на Вилијам Herschel во 1785 од страна на внимателно пребројување на бројот на ѕвезди во различни региони на видливото небо. Тој произведе дијаграм на обликот на Галакси со Сончевиот систем во близина на центарот.
 
Во 1845, Господ Rosse изгради нов телескоп и беше во состојба да прават разлика меѓу елипсовидна и спирала во облик на небула. Тој, исто така успеа да направи од индивидуалните точка извори во некои од овие небула, позајмување доверба претходните претпоставка Кантовите. [66]
 
Во 1917 година, Хевер Кертис имаше набљудуваа нова С Andromedae во рамките на "Големата Андромеда Небула" (Месие објект M31). Пребарување на фотографскиот запис, најде уште 11 novae. Кертис забележав дека овие novae беа, во просек, 10 величини послабо од оние кои се случија во нашата галаксија. Како резултат на тоа тој беше во можност да излезе со растојание проценка на 150.000 парсеци. Тој стана поборник на "островот универзуми" хипотеза, која се одржа дека спирала небула, всушност биле независни галаксии. [67] Во 1920 година Големата дебата се одржа помеѓу Харлоу Shapley и Хевер Кертис, во врска со природата на Млечниот Пат, спирален небула , а димензиите на космосот. За поддршка на неговото тврдење дека голем Андромеда Небула беше надворешен галаксија, Кертис истакна појавата на темни улички слична на облаци од прашина во Млечниот Пат, како и значајни Доплер смена. [68]
 
Прашањето е конечна населен од [[Едвин Хабл]] во почетокот на 1920-тите, користејќи нов телескоп. Тој беше во можност за решавање на надворешното делови на некои спирала небула како збирки на индивидуални ѕвезди и идентификувани некои Cepheid променливи, така што му овозможува да се процени растојание до небула: тие беа премногу далечен за да биде дел од Млечниот Пат. [69] во 1936 година, Хабл произведе систем за класификација на галаксии што се користи за овој ден, низа Хабл. [70]
 
[[af:Melkweg]]
[[an:Carrera de Sant Chaime]]
[[am:ሚልኪ ዌይ]]
[[ar:درب التبانة]]
[[arz:ميلكى واى]]
[[an:Carrera de Sant Chaime]]
[[ast:Camín de Santiago]]
[[gn:Mborevi Rape]]
[[az:Süd Yolu]]
[[bat-smg:Paukštiu Kel's]]
[[bn:আকাশগঙ্গা]]
[[zh-min-nan:Gîn-hô-hē]]
[[be:Млечны Шлях]]
[[be-x-old:Млечны Шлях]]
[[bg:Млечен път]]
[[bar:Muichstrossn]]
[[bs:Mliječni put]]
[[br:Hent Sant-Jakez (galaksienn)]]
[[ca:Via Làctia]]
[[ckb:ڕێگای شیری]]
[[cv:Хуркайăк çулĕ]]
[[cs:Galaxie Mléčná dráha]]
[[cv:Хуркайăк çулĕ]]
[[co:Strada di Roma]]
[[cy:Llwybr Llaethog]]
[[da:Mælkevejen]]
[[de:Milchstraße]]
[[et:Linnutee]]
[[el:Γαλαξίας]]
[[en:Milky Way]]
[[es:Vía Láctea]]
[[eo:Lakta vojo]]
[[es:Vía Láctea]]
[[et:Linnutee]]
[[eu:Esne Bidea]]
[[fa:کهکشان راه شیری]]
[[hiffi:Milky WayLinnunrata]]
[[fiu-vro:Tsirgurada]]
[[fr:Voie lactée]]
[[fy:MolkeweiMolkenpaad]]
[[ga:Bealach na Bó Finne]]
[[gv:Raad Mooar Ree Gorree]]
[[gl:Vía Láctea]]
[[gv:Raad Mooar Ree Gorree]]
[[gu:આકાશઞંગા]]
[[kohe:우리שביל 은하החלב]]
[[hy:Ծիր Կաթին]]
[[hi:आकाशगंगा]]
[[hr:Mliječni put]]
[[hu:Tejútrendszer]]
[[id:Bima Sakti]]
[[io:Lakto-voyo]]
[[ilo:Nagririmpuok a Bitbituen]]
[[id:Bima Sakti]]
[[ia:Via Lactee]]
[[os:Æрфæныфæд]]
[[is:Vetrarbrautin]]
[[it:Via Lattea]]
[[heja:שביל החלב銀河系]]
[[jv:Bima Sakti]]
[[ka:ირმის ნახტომი]]
[[kn:ಕ್ಷೀರಪಥ]]
[[pamko:Milky우리 Way은하]]
[[la:Via lactea]]
[[ka:ირმის ნახტომი]]
[[kk:Құс жолы]]
[[sw:Njia nyeupe]]
[[ku:Kadiz]]
[[lez:Карванд Рехъ]]
[[la:Via Lactea]]
[[lv:Piena Ceļš]]
[[lb:Mëllechstrooss]]
[[li:Mèlkweeg]]
[[lt:Paukščių Takas]]
[[lilv:MèlkweegPiena Ceļš]]
[[hu:Tejútrendszer]]
[[ml:ആകാശഗംഗ]]
[[mt:Triq ta' Sant'Anna]]
[[mr:आकाशगंगा]]
[[ms:Bima Sakti]]
[[mwl:Bie Látea]]
[[mn:Тэнгэрийн заадас]]
[[my:နဂါးငွေ့တန်း ဂယ်လက်ဆီ]]
[[nah:Cītlalin īcue (Ilhuicamatiliztli)]]
[[nl:Melkweg (sterrenstelsel)]]
[[ne:आकाशगङ्गा]]
[[new:मिल्की वे]]
[[nl:Melkweg (sterrenstelsel)]]
[[ja:銀河系]]
[[nn:Mjølkevegen]]
[[no:Melkeveien]]
[[nnnov:MjølkevegenMilke-vie]]
[[nrm:C'mîns d'Saint Jacques]]
[[nov:Milke-vie]]
[[oc:Via Lactèa]]
[[os:Æрфæны фæд]]
[[mhr:Кайыккомбо Корно]]
[[pam:Milky Way]]
[[pa:ਆਕਾਸ਼ਗੰਗਾ]]
[[pnb:چٹا راہ]]
[[pcd:Voe lactée]]
[[nds:Melkstraat]]
[[pl:Droga Mleczna]]
[[pt:Via Láctea]]
[[ro:Calea Lactee]]
[[qu:Qullqaquyllur]]
[[ro:Calea Lactee]]
[[rue:Молочна дорога]]
[[ru:Млечный Путь]]
[[sah:Халлаан Сиигэ]]
[[sco:Vatlant Streit]]
[[sq:Rruga e Qumështit]]
[[scn:Jolu di San Jàbbucu]]
[[sd:کيرائين واٽ ڪهڪشان]]
[[si:ක්‍ෂීරපථය]]
[[sh:Mliječna staza]]
[[simple:Milky Way]]
[[sd:کيرائين واٽ ڪهڪشان]]
[[sk:Galaxia (Mliečna cesta)]]
[[sl:Rimska cesta (galaksija)]]
[[ckb:ڕێگای شیری]]
[[sr:Млечни пут]]
[[sh:Mliječna staza]]
[[su:Bima Sakti]]
[[fi:Linnunrata]]
[[sv:Vintergatan]]
[[tl:Daang Magatas]]
[[ta:பால் வழி]]
[[tt:Киек Каз Юлы]]
[[te:పాలపుంత]]
[[th:ทางช้างเผือก]]
[[tk:Akmaýanyň Ýoly]]
[[tl:Ariwanas]]
[[tr:Samanyolu]]
[[tt:Киек каз юлы]]
[[tk:Akmaýanyň Ýoly]]
[[ug:سامان يولى سىستىمېسى]]
[[uk:Чумацький Шлях]]
[[ur:جادہ شیر]]
[[ug:سامان يولى سىستىمېسى]]
[[za:Dahmbwn]]
[[vi:Ngân Hà]]
[[fiu-vrovls:TsirguradaMelkweg]]
[[wa:Voye Sint-Djåke]]
[[vls:Melkweg]]
[[war:Gatasnon nga agianan]]
[[zh:银河系]]
[[yi:מילכיגער וועג]]
[[zh-min-nan:Gîn-hô-hē]]
[[zh-yue:銀河]]
[[bat-smg:Paukštiu Kel's]]
[[zh:银河系]]