Разлика помеѓу преработките на „Урду“

Одземени 105 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|pronunciation=[ˈʊrd̪uː]
|image=Ordu.jpg
|caption='''Урду''' на персиско-арапското писмо [[Насталик (писмо)|насталик]]
|states= [[Пакистан]], [[Индија]],[[Фиџи]], како и малцински јазик во [[САД]], [[Обединетото Кралство]], [[Германија]], [[Канада]], [[Обединетите Арапски Емирати]], [[Кувајт]], [[Бахреин]], [[Катар]], [[Саудиска Арабија]], [[Австралија]], [[Авганистан]], [[Норвешка]], [[Јужна Африка]], [[Маврициус]], [[Гвајана]], [[Малезија]], [[Суринам]], [[Тринидад и Тобаго]] и [[Мјанмар]].
|region=[[Јужна Азија]]
|rank=19–21 (мајчин јазик)
|fam5=[[Хинди јазици|Западен хинди]]<ref name="Ethno">[http://www.ethnologue.com/show_lang_family.asp?code=urd Linguistic Lineage for Urdu - Ethnologue]</ref>
|fam6=[[Хариболи]]
|script=[[Урду азбука]] ([[Насталик (писмо)|Насталикнасталик]])
|nation={{ПАК}}<br /> {{ИНД}} (само 5 држави) <br /> {{ФИЏ}}
|agency=[[Агенција за национален јазик]], (Пакистан); <br />[http://www.urducouncil.nic.in/ Национален совет за промоција на урду], (Индија)
Стандардниот урду јазик е еден од дваетсетте најголеми јазици покрај сите јазици. Тој е еден од 23 официјални јазици во Индија и е национален јазик на Пакистан.
 
Урду јазикот често е споредуван со хинди јазикот, другата стандардизирана форма на хиндистанскиот јазик<ref>http://www.britannica.com/EBchecked/topic/266241/Hindi-language</ref>. Главната разлика помеѓу двата јазика е тоа што урду се пишува со насталикписмото (писмо)|[[насталик]] и зборовите се под влијание на арапски и персиски јазик<ref>http://www.languageinindia.com/oct2001/punjab1.html</ref> додека стандардниот хинди јазик се пишува со девангари и зборовите се под влијание на санскритски јазик<ref>http://www.geocities.com/sikmirza/arabic/hindustani.html</ref><ref> http://dictionary.reference.com/browse/urdu</ref>. Според одередени научници и лингвисти, урду и хинди се два стандарди на еден ист јазик<ref>http://mesa.ucdavis.edu/hindiurdu/index.html</ref> а од друга страна, други ги класифицираат посебно поради социолингвистички причини.<ref>http://india_resource.tripod.com/Urdu.html</ref>.
 
== Распространетост ==
 
Во Пакистан, урду се зборува од поголемиот број на урбани жители во државата. Исто така се зборува во сите покраини во Пакистан, покрај фактот дека се зборуваат и различни јазици од урду. Јазикот се изучува до средното образование во сите училишта на Пакистан и тоа довело до зголемување на бројот на говорители на јазикот бидејќи и луѓето што ги зборувале [[Панџаби јазик|панџаби]], [[Паштунски јазик|паштунски]] или [[Синди јазик|синди]] јазиците сега го разбираат урду јазикот. Голем број зборови се воведени во урду јазикот како резултат на регионалните јазици
[[Податотека:Zaban urdu mualla.png|right|thumb|Фразата ''Забан-е Урду-е Муала'' напишан на писмото [[Насталик (писмо)|Насталик]]насталик.]]
Покрај во овие две држави, јазикот се зборува и во: