Разлика помеѓу преработките на „Урду“

Додадени 458 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава kk:Урду)
с
|rank=19–21 (мајчин јазик)
|speakers=60 милиони (мајчин јазик) (2007)<br />180 милиони вкупно
|fam2=[[Индо-иранскиИндоирански јазици|Индо-иранскиИндоирански]]
|fam3=[[Индо-арјанскиИндоариски јазици|Индо-арјанскиИндоариски]]
|fam4=[[Централни индо-арјанскииндоариски јазици|Централни]]
|fam5=[[Хинди јазици|Западен хинди]]<ref name="Ethno">[http://www.ethnologue.com/show_lang_family.asp?code=urd Linguistic Lineage for Urdu - Ethnologue]</ref>
|fam6=[[Хариболи]]
|iso1=ur|iso2=urd|iso3=urd}}
 
'''Урду''' ({{Audio|hi-Urdu.ogg|pronunciation}}, '''اردو''', ''транс''. ''Urdū'', историски '''Ordu''') е дел од групата на централните јазици на [[Индо-арјанскиИндоариски јазици|индо-арјанскитеиндоариските јазици]]. Јазикот е официјален во [[Пакистан]] еден од [[Листа на официјални јазици во Индија|23 официјални јазици]] во [[Индија]]. Зборовниот фонд на јазикот се развил врз база на [[санскрит]]скиот, [[Персиски јазик|персискиот]], [[Арапски јазик|арапскиот]] и [[турските јазици]]. Јазикот почнал да се создава за време на султанатот [[Делхи (султанат)|Делхи]] и [[Мугалска Империја|мугалската империја]] во [[Јужна Азија]]<ref>http://www.urducouncil.nic.in/pers_pp/index.htm</ref>.
 
Научниците независно го карактеризираат јазикот како стандарден како дел од [[Хиндустански јазик|хиндистанските јазици]]<ref>http://www.britannica.com/EBchecked/topic/619612/Urdu-language</ref>. Граматичкиот опис на оваа статија е базиран на стандардниот урду јазик. Општо гледано, терминот урду може се однесува кон дијалекти на хиндустански отколку стандардната верзија на јазикот. Оригиналниот јазик на [[мугали]]те бил [[турскиот јазик]], но со доселувањето во [[Јужна Азија]] го прифатиле персискиот јазик а подоцна и урду јазикот. Името на ''урду'' се верува дека доаѓа од турскиот збор ''ордо''. На почетокот се нарекувал Забан-е-орду или јазикот на војската, а подоцна се нарекувал едноставно урду.
:{|class="wikitable" border="2"
!
! colspan="2" | Билабијални[[Двоуснена согласка|Двоуснени]]
! colspan="2" | Лабио[[Уснено-денталнизабна согласка|Уснено-забни]]
! colspan="2" | [[Забно-венечна согласка|Забно-венечни]]
! colspan="2" | дентално-алвеоларни
! colspan="2" | Ретрофлексивни[[Свиена согласка|Свиени]]
! colspan="2" | [[Задновенечна согласка|Заедновенечни]]
! colspan="2" | Пост-алвеоларни
! colspan="2" | [[Заднонепчена согласка|Заднонепчени]]
! colspan="2" | Веларни
! colspan="2" | Увуларни[[Ресична согласка|Ресични]]
! colspan="2" | Глотални[[Гласилна согласка|Гласилни]]
|- align=center
! [[Носна согласка|Носни]]
| colspan="2" | {{IPA|m}}
| colspan="2" |
| colspan="2" |
|- align=center
! [[Избувна согласка|Избувни]]
! Плозивни
| {{IPA|p<br />pʰ}}
| {{IPA|b<br />bʱ}}
| colspan="2" |
|-align=center
! [[Слеана согласка|Слеани]]
! Африкативни
| colspan="2" |
| colspan="2" |
| colspan="2" |
|- align=center
! [[Струјна согласка|Струјни]]
! Фрикативни
| colspan="2" |
| {{IPA|f}}
| {{IPA|ɦ}}
|- align=center
! [[Вевна согласка|Вевни]]
| colspan="2" |
| colspan="2" |
| colspan="2" |
|- align=center
! [[Приближна согласка|Приближни]]
! Апроксимантни
| colspan="2" |
| colspan="2" | {{IPA|ʋ}}