Разлика помеѓу преработките на „Млечен Пат“

Додадени 33 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Додава pcd:Voe lactée; менува la:Via Lactea)
с
Постојат многу митови за создавање целиот свет кои се објаснат потеклото на Млечниот Пат и се даде неговото име. На англиски фраза е превод од старогрчки Γαλαξίας, Galaxias, кој е изведен од зборот за млеко (γάλα, гала). Ова е, исто така, за потеклото на зборот галаксија. Во грчкиот мит, Млечниот Пат бил предизвикан од млеко истурено од Хера кога цицалче Херакле.
 
Во санскрит и неколку други индо-Ариевски[[индоариски јазици|индоариски јазик]], Млечниот Пат е наречен Akash Ganga (आकाशगंगा, Ганг на небото). [55] Млечниот Пат се одржува да биде света во хинду текстови познат како Puranas, и Ганг и Млечниот Пат се сметаат за терестријална-небеските analogs на секоја друга. [55] [56] Меѓутоа, терминот Kshira (क्षीर, млеко) е исто така се користи како алтернативно име за Млечниот Пат во хинду текстови. [57]
 
Во голем област од централна Азија до Африка, го името за Млечниот Пат е поврзано со зборот за "сламка". Ова може да потекнува од античките ерменската митологија, (Յարդ զողի Ճանապարհ тешко goghi chanaparh, или "Трага од колнам слама"), и се извршени во странство од страна на Арапите. [58] Во неколку Уралски, Турски јазици, Fenno-угрички јазици и во Балтичките јазици Млечниот Пат е наречен "Пат Птици" (Linnunrata на фински), бидејќи на трасата на птици преселници се појави да ги следите Млечниот Пат. (На Чи Кси легенда слави во многу азиски култури наводи на сезонските мост преку Млечниот Пат е формирана од страна птици, обично страчки или врани). Кинеската името "Сребрена реката" (银河) се користи во текот на Источна Азија, вклучувајќи ги Кореја и Јапонија. Алтернативно име за начинот на Млечниот во древна Кина, особено во песни, е "Небесно Хан реката" (天 汉). Во јапонски, "Сребрена реката" (银河 ginga) значи галаксии во општите и Млечниот Пат е наречен "Сребрена реката систем" (银河系 gingakei) или "реката на небесата" (天の川 Amanokawa или Amanogawa). Во Шведска, тоа се нарекува Vintergatan, или "Зимски Avenue", бидејќи на ѕвезди во појас се користи за да се предвиди кога зима ќе пристигнат. [Се бара извор] Во некои од Пиринејскиот јазици, името на Млечниот Пат е преведува како "Патот на Свети Јаков "(на пример, на шпански е понекогаш се нарекува и" Ел Camino de Santiago ").