Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 32 бајти ,  пред 8 години
[[Податотека:Http://images.china.cn/attachement/jpg/site1007/20100909/000d87ad3cdd0df2c42e21.jpg|мини|Кинеска чајџилница и чистач на уши]]
 
Сичуанската кујна користи екстремен лут вкус. Се смета за една од најдобрите во Кина, но и Азија, впрочем од страна на УНЕСКО Ченгду беше прогласен за град на гастрономијата во 2010. Тоа е првиот азиски град кој го добива ова признание.<ref>http://travel.cnn.com/explorations/eat/chengdu-city-gastronomy-and-that%E2%80%99s-official-557728</ref> Во готвењето се користат до 15 видови на лути пиперчиња и во некои јадења и кинески црвен пипербибер којоткој се вцепенува јазикот. Најпознатите деликатеси се мапо тофу (кинески 麻婆豆腐) и врелото тенџеретенџерче (кинески 涮羊肉).
 
== Јазикот во Ченгду ==
62

уредувања