Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 1.838 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
|name = Ченгду
|official_name = 成都
|other_name =-
|native_name =
|nickname =
 
Ченгду е динамичен град во кој секој ден се одвиваат од локални до светски збиднувања. Ченгду е град со традиција долга 3000 години, која влијаела на Кина и други азијски држави. Ченгдуанското секојдневие го одбележуваат неколку работи: локалната кујна, традицијата на пиење чај, резерватот на [[панда|пандите]], [[Таоизам|Таоизмот]] и трите кралства.<ref>http://scenery.cultural-china.com/en/147Scenery155.html</ref>
 
=== Сичуански чај и сичуанска кујна ===
 
Чајџилниците се често место за минување на слободниот ден на кинезите.
[[Податотека:Http://images.china.cn/attachement/jpg/site1007/20100909/000d87ad3cdd0df2c42e21.jpg|мини|Кинеска чајџилница и чистач на уши]]
 
Сичуанската кујна користи екстремен лут вкус. Се смета за една од најдобрите во Кина, но и Азија, впрочем од страна на УНЕСКО Ченгду беше прогласен за град на гастрономијата во 2010. Тоа е првиот азиски град кој го добива ова признание.<ref>http://travel.cnn.com/explorations/eat/chengdu-city-gastronomy-and-that%E2%80%99s-official-557728</ref> Во готвењето се користат до 15 видови на лути пиперчиња и во некои јадења и кинески црвен пипер кој се вцепенува јазикот. Најпознатите мапо тофу (кинески 麻婆豆腐) и врелото тенџере (кинески 涮羊肉).
 
== Јазикот во Ченгду ==
 
Во Ченгду се зборува [[сичуански дијалект]] на [[кинески јазик|кинескиот јазик]]. На [[фонетика|фонетичко ниво]] е изразен во промена на ''џ'', ''ч'' и ''ш'' во ''ѕ'', ''ц'', ''с'' исто и слевање на дифтонг во едeн звук оу во о, пример за двата наведени случаи Оуџоу што значи Европа на сичуански дијалект е оѕо. На [[синтактика|морфо-синтактичко]] ниво при формирање на различни фрази одекнуваат дијалекни зборови и фрази.<ref>http://www.gochengdoo.com/en/blog/item/2380/sichuanhua_speaking_mandarin_with_a_southwestern_accent</ref>
 
 
62

уредувања