Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
с
→‎Географија и клима: км2 сменето во км²
с (→‎Географија: додадов почетна реченица)
с (→‎Географија и клима: км2 сменето во км²)
== Географија и клима==
 
Ченгду се наоѓа во Југозападна Кина блиску Тибетското Плато. Тој е еден од поголемите градови во Кина со површина од 12390 км2км². Во должина од исток кон запад е 192 километри, ширина југ-север 166 километри. Со брзиот развој на градот тој ги припојува и околните мали градчиња од 2000-та година.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref>
 
Во Ченгду има (Koppen Cwa) суптропска монсунска клима карактеристична по рана пролет, топло лето, свежа есен и не многу студени зими. [4]Монсунскиот влажен период започнува во април и завршува во октомври. Карактеристична е слабата циркулација на ветер, згора на тоа и блискоста до Тибетското Плато од каде доаѓа слив на густи облаци носи на Ченгду најмалку 1412 сончеви часови годишно што го прави Ченгду познат по сребреното (облачно) небо.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref><ref>http://www.chinahighlights.com/chengdu/weather.htm</ref>
62

уредувања