Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 1.467 бајти ,  пред 7 години
пополнување на Географија
(пополнување на Географија)
}}
'''Ченгду''' ([[кинески]] 成都) е главен град на провинцијата [[Сичуан]], [[НР Кина]]. Ченгду е познат како градот на хибискусот и се наоѓа во областа наречена земјата на рајот или земјата на изобилието поради плодната почва ([[кинески]] tianfuzhiguo 天府之国).<ref>http://www.visitourchina.com/guide/chengdu.htm</ref> Се вбројува и во еден од десетте најдобри градови за живеење во Кина.<ref>http://www.chinadaily.com.cn/english/doc/2006-01/03/content_508828.htm</ref>
 
== Географија ==
 
Ченгду е еден од поголемите градови во Кина со површина од 12390 км2. Во должина од исток кон запад е 192 километри, ширина југ-север 166 километри. Со брзиот развој на градот тој ги припојува и околните мали градчиња од 2000-та година.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref>
Во Ченгду има (Koppen Cwa) суптропска монсунска клима карактеристична по рана пролет, врело лето, свежа есен и не многу студени зими. [4]Монсунскиот влажен период започнува во април и завршува во октомври. Карактеристично е слабата циркулација на ветер, згора на тоа и блискоста до Тибетското Плато од каде доаѓа слив на густи облаци носи на Ченгду најмалку 1412 сончеви часови годишно што го прави Ченгду познат по сребреното (облачно) небо.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref><ref>http://www.chinahighlights.com/chengdu/weather.htm</ref>
 
 
== Референци ==
62

уредувања