Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 507 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с
{{otheruses|Гуанган (реон)}}
{{никулец}}
{{внимание}}
|native_name =
|nickname =
|settlement_type =[[Окружен град]]
|total_type =
|motto =
|footnotes =
}}
'''Ченгду''' ([[кинески]] 成都) е главен град на провинцијата [[Сичуан]], [[НР Кина]]. Ченгду е познат како градот на хибискусот и се наоѓа во областа наречена земјата на рајот или земјата на изобилието поради плодната почва ([[кинески]] tianfuzhiguo 天府之国).<ref>http://www.visitourchina.com/guide/chengdu.htm</ref> Се вбројува и во еден од десетте најдобри градови за живеење во Кина.<ref>http://www.chinadaily.com.cn/english/doc/2006-01/03/content_508828.htm</ref>
'''Ченгду''' ([[кинески]] 成都) е главен град на провинцијата Сичуан, НР Кина.
 
== Референци ==
62

уредувања