Разлика помеѓу преработките на „Европски суд за човекови права“

→‎Архитектура: categories: the court is an organ of the Council of Europe, not of the European Union
с (r2.7.2+) (Робот: Ја менувам la:Tribunal a iuribus humanis во la:Tribunal Europaeum a iuribus humanis)
(→‎Архитектура: categories: the court is an organ of the Council of Europe, not of the European Union)
Ричард Роџер Партнершип ја дизaјнираше, а во 1995 и комплетираше зградата, која е дом на судските комори и Регистратурата ( администрација и референдуми). Помеѓу другите работи, дизајнот треба да ги рефлектира двете различни компоненти на Комисијата и Судот (како што беа тогаш). Големата количина на стакло ја нагласува ,,отвореноста`` на судот кон Европските граѓани.
 
[[Категорија:ЕвропскаСовет Унијана Европа]]
[[Категорија:Човекови права]]
[[Категорија:Меѓународни судови]]
 
[[ar:المحكمة الأوروبية لحقوق الإنسان]]
Анонимен корисник