Разлика помеѓу преработките на „Делос“

Додадени 1.147 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox Greek Isles
[[Слика:Delos Lions.jpg|мини|десно|200п|Лавовите на Делос]]
|name = Delos
|native_name = Δήλος
|skyline = Delos2.jpg
|sky_caption = Archaeological site of Delos
|map = GR_Delos.PNG
|coordinates = {{coord|37|23|N|25|15|E}}
|chain = Cyclades
|isles =
|area = 40
|highest_mount = Mt. Kynthos
|elevation = 112
|periph = [[South Aegean]]
|prefect = [[Cyclades]]
|capital =
|population = 14
|pop_as_of = 2001
|postal = 841 xx
|telephone = 22890
|license = EM
|website =
}}
 
'''Дилос''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Δήλος'') е [[остров]] во западниот дел на [[Егејско Море|Егејското Море]]. Во [[Древна Грција]] се сметал за свет град бидејќи, според легендите, на овој остров биле родени близнаците [[Артемида]] и [[Аполон]]. Од [[1990]] година Делос е под заштита на [[УНЕСКО]].
 
{{Infobox World Heritage Site
|WHS = Delos
|Image = [[Image:Italy and Greece 306.jpg|225px|Column with phallus at the Stoibadeion]]
|State Party = {{GRE}}
|Type = Cultural
|Criteria = ii, iii, iv, vi
|ID = 530
|Region = [[List of World Heritage Sites in Europe|Europe and North America]]
|Coordinates = {{coord|37.399790|N|25.268083|E}}
|Year = 1990
|Session = 14th
|Link = http://whc.unesco.org/en/list/530
}}
 
[[Слика:Delos Lions.jpg|мини|десно|200п|Лавовите на Делос]]
 
==Видете исто така==
 
{{Егејско Море}}
 
{{Киклади}}
 
{{World Heritage Sites in Greece}}
 
[[Категорија:Список на објекти заштитени од УНЕСКО]]
 
[[Категорија:Грција]]
[[Категорија:Грчки острови]]
[[Категорија:ГрцијаКиклади]]
 
[[br:Delos]]
13.850

уредувања