Разлика помеѓу преработките на „Делос“

Одземени 983 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Делос преместена како Дилос)
с
[[Слика:Delos Lions.jpg|мини|десно|200п|Лавовите на Делос]]
'''ДелосДилос''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Δήλος,'') е [[остров]] во западниот дел на [[Егејско мореМоре|Егејското Море]]. Во [[Древна Грција]] се сметал за свет град бидејќи, според легендите, на овој остров биле родени близнаците [[Артемида]] и [[Аполон]]. Од [[1990]] година Делос е под заштита на [[УНЕСКО]].
 
''==Видете исто така'': [[Список на светско културно и природно наследство на УНЕСКО]]==
* [[Список на светско културно и природно наследство на УНЕСКО]]
 
{{грција-никулец}}
 
{{УНЕСКО-заштитен}}
<div class="boilerplate metadata" id="stub">[[Слика:Flag of Greece.svg|30п]]&nbsp;''Оваа статија поврзана со [[Грција]] е [[Википедија:Што е никулец?|никулец]]. Можете да [[Помош:Како да уредам страница|помогнете]] со тоа што ќе ја [{{SERVER}}{{localurl:{{NAMESPACE}}:{{PAGENAME}}|action=edit}} проширите]''.</td></tr></table></div>
 
{{Егејско Море}}
 
 
<div class="boilerplate metadata" id="stub">[[Слика:ZnameUNESKO.png|50п]]&nbsp;''Оваа статија поврзана со [[Список на светско културно и природно наследство на УНЕСКО|Списокот на светското културно и природно наследство на УНЕСКО]] е [[Википедија:Што е никулец?|никулец]]. Можете да [[Помош:Како да уредам страница|помогнете]] со тоа што ќе ја [{{SERVER}}{{localurl:{{NAMESPACE}}:{{PAGENAME}}|action=edit}} проширите]''.</div>
 
[[Категорија:Список на објекти заштитени од УНЕСКО]]
[[Категорија:Грција]]
 
 
[[br:Delos]]
13.850

уредувања