Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 137 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{otheruses|Гуанган (реон)}}
{{никулец}}
{{внимание}}
{{Infobox Settlement
|name = Ченгду
<!-- Population ----------------------->
|population_as_of =2010
|population_footnotes ={{nowrap|<ref name="2010census" />}}
|population_note =
|population_total =14,047,625
|population_downtown =5,295,400
|population_density_downtown_sq_km2 =11,388
|population_blank1_title =Major [[Nationalities of China|NationalitiesНационалности]]
|population_blank1 =[[Han Chinese|HanХан]]
|population_density_blank1_km2 =
 
|longd=104 |longm=03 |longs=53 |longEW=E
<!-- Area/postal codes & others -------->
|postal_code_type = [[Postal code of China|PostalПоштенски codeкод]]
|postal_code ='''6100'''00-'''6119'''44
|area_code =28
}}
'''Ченгду''' ([[кинески]] 成都) е главен град на провинцијата Сичуан, НР Кина.
 
== Референци ==
<references />
 
[[Категорија: Географија на Кина]]