Илјада деветстотини осумдесет и четврта: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Менува be-x-old:1984 (раман))
Нема опис на уредувањето
Романот станал многу познат и некој изрази се користат во говорот дури и денес. На пример, познатиот израз „Големиот брат те гледа“ влече корени токму од овој роман.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* {{IBList |type=book|id=57|name=1984 (роман)}}
* [http://1984comic.com/?q=node/413 Стрип верзија од ''1984'']
* [http://www.1984theopera.com/ ''1984:'' Опера]
* [http://www.free-book-summary.com/1984.html Целосна содржина од ''1984'']
* [http://openlibrary.org/works/OL1168091W/Nineteen_Eighty-Four ''1984''] на ''Open Library''
* [http://www.isfdb.org/cgi-bin/title.cgi?15862 Информации за 1984] на ''Internet Speculative Fiction Database''
; Електронски изданија:
* [http://www.george-orwell.org/1984/index.html Џорџ Орвел – Библиграфија, биографија, цитати, есеи] (недостасува глава 10 од вториот дел)
* [http://orwell.ru/library/novels/1984/english/ Џорџ Орвел - Ерик Артур Блер] {{en icon}}
* [[wikilivres:Nineteen Eighty-Four|Nineteen Eighty-Four, целосен текст]] (канадско издание)
* [http://gutenberg.net.au/ebooks01/0100021.txt проект Гутенберг Австралија (e-текст)]
* [http://ebooks.adelaide.edu.au/o/orwell/george/o79n/ Изданието од библиотеката на универзитетот од Аделаида]
* [http://www.netcharles.com/orwell/books/1984.htm Податоци за Џорџ Орвел – Биографија, есеи, романи, рецензии, слики]
 
== Поврзано ==
* [[Џорџ Орвел]]
* [[Животинска фарма]]
 
{{Роман-никулец}}