Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Историја-никулец“

нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава vi:Bản mẫu:Sơ khai lịch sử)
Американската револуционерна војна
<div class="boilerplate metadata" id="stub"><table cellpadding="0" cellspacing="0" style="background-color: transparent;"><tr><td>[[Податотека:Hourglass.svg|20px]]</td><td>Оваа статија поврзана со [[историја]]та е [[Википедија:Што е никулец?|никулец]]. Можете да [[Помош:Како да уредам страница|помогнете]] со тоа што ќе ја [{{SERVER}}{{localurl:{{NAMESPACE}}:{{PAGENAME}}|action=edit}} проширите]''.</td></tr></table></div>
[[Категорија:Никулци од областа на историјата]]
<noinclude>
[[Категорија:Шаблони за никулци од областа на историјата| ]]
 
[[ar:قالب:بذرة تاريخ]]
 
[[br:Patrom:Istor diechu]]
 
[[as:সাঁচ:Hist-stub]]
Американската револуционерна војна започнала како војна помеѓу кралството на Велика Британија и тринаесетте обединети поранешни британски колонии на северноамериканскиот континент, а завршила како глобална војна помеѓу неколку европски големи сили. Војната била кулминација на политичката американска револуција и интелектуалното американско просветителство , при што колонистите го отфрлиле правото на Парламентот на Велика Британија да ги владее без застапеност. Во 1775 година , револуционерите ја превзеле контролата на секоја од тринаесетте колонијални влади, формирајќи алијанса наречена вториот континентален конгрес и формирале континентална армија. Претставки до кралот да интервенира со парламентот во нивно име резултирал во Конгресот со прогласиле предавници и државите кои биле во бунт следната година. Американците одговориле со официјално прогласување на нивната независност како нова нација , Соединетите Американски Држави , потврдувајќи суверенитет и отфрлање на било каква лојалност кон британската монархија. Во 1777 година континенталците ја заробиле британската армија , доведувајќи ја Франција да влезе во војната на страната на Американците во почетокот на 1778 година ,а вечерта на воена сила со Британија. Шпанија и Реопублика Холандија - француските сојузници- исто така отишле во војна со Велика Британија во текот на следните две години. Во текот на војната , Британците биле во можност да ја користат нивната поморска супериорност да ги фатат и окупираат крајбрежните градови , но контролата на областа (кадешто живееле 90% од населението) во голема мера успеале да ги избегнат со нивната релативно мала копнена војска. Вмешувањето на Франција се покажало пресудно со француската поморска победа во Чесапик доведујаќи до предавство на втората британска армија во Јорктаун во 1781 година. Во 1783 година , договорот од Париз ставил крај на војната и го признал суверенитетот на САД низ територијата на која се граничи денес Канада на север, Флорида на југ и реката Мисисипи на запад.
[[be:Шаблон:Накід:Гісторыя]]
[[be-x-old:Шаблён:Накід:Гісторыя]]
[[bg:Шаблон:История-мъниче]]
[[ca:Plantilla:Esborrany d'història]]
[[cv:Шаблон:History-stub]]
[[cy:Nodyn:Eginyn hanes]]
[[dsb:Pśedłoga:Zarodk stawiznow]]
[[el:Πρότυπο:Ιστορία-επέκταση]]
[[en:Template:Hist-stub]]
[[eo:Ŝablono:Ĝermo-historio]]
[[eu:Txantiloi:Historia zirriborroa]]
[[hsb:Předłoha:Zarodk - historija]]
[[kk:Үлгі:Hist-stub]]
[[sw:Kigezo:Mbegu-historia]]
[[lv:Veidne:Vēsture-aizmetnis]]
[[ml:ഫലകം:Hist-stub]]
[[ja:Template:History-stub]]
[[ro:Format:Ciot-istorie]]
[[ru:Шаблон:Hist-stub]]
[[simple:Template:History-stub]]
[[sk:Šablóna:Dejepisný výhonok]]
[[sv:Mall:Historiestub]]
[[ta:வார்ப்புரு:வரலாறு-குறுங்கட்டுரை]]
[[tg:Шаблон:Year-stub]]
[[tr:Şablon:Tarih-taslak]]
[[vi:Bản mẫu:Sơ khai lịch sử]]
[[wuu:模板:History-stub]]
[[yi:מוסטער:היסט-שטומף]]
[[zh-yue:Template:史楔]]
[[zh:Template:Hist-stub]]
</noinclude>
21

уредување