Разлика помеѓу преработките на „Волинска област“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам sk:Volyňská oblasť во sk:Volynská oblasť)
с
 
== Географија ==
Волинска област има вкупна површина од 20.143 км<sup>2</sup> (3,3% од Украина). На запад се граничи со [[Полска]], на север со [[Белорусија]], на југ со [[Лвивска област]], на исток со [[Ривненска област]]. Во областа има 1076 села и 11 градови. Реки во областтаобласта се: [[Стир]], [[Припјат (река)|Припјат]], [[Турија (река)|Турија]], [[Стохид]]. Езеро: [[Свитјаз]].
 
== Демографија ==