Разлика помеѓу преработките на „Марко Маркато“

Додадени 874 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| proyears = 2005–2006<br>2007<br>2008<br />2009–
| proteams = Андрони Џокатоли-3C Казалинги<br>{{ct|LPR|2007}}<br>{{ct|UNI|2008}}<br />{{ct|VAC|2009}}
| majorwins = [[Париз-Тур]] (2012)
| updated = 151 априлјануари 20122013
}}
 
'''Марко Маркато''' (роден на {{роден|11|февруари|1984}} во [[Сан Дона ди Пјаве]], [[Венето]]) е [[италија]]нски [[друмски велосипедист]], кој моментално вози за екипата {{ct|VAC}}.
 
Најголеми победи во професионалната кариера на Маркато биле Тур де Вандеја во 2011,<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/9974/Marco-Marcato-wins-Tour-de-Vendee-peloton-misses-time-cut.aspx |title=Marco Marcato wins Tour de Vendée, peloton misses time cut|first=Кајл|last=Мур|work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=3 октомври 2011|accessdate=7 октомври 2012}}</ref> и [[Париз-Тур]] во 2012.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/paris-tours-2012/results|title=Маркато победи на Париз-Тур|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=7 октомври 2012|accessdate=7 октомври 2012}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 2. [[Париз-Тур]]
;2012
: 1. [[Париз-Тур]]
: 1. Етапа 4 [[Етоал де Бесеже]]
{{Palmares end}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==