Разлика помеѓу преработките на „Маратон“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 217.16.91.177) и вратена ревизијата 2763899 на MastiBot)
с (Бот: Поправа пренасочувања)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Маратон''' е трка на патека долга 42,195 километри воведена на [[Летни олимписки игри - 1896|Летните олимписки игри - 1896]] во Атина, за спомен на војникот што трчал од Маратонско поле до Атина за да извести за победата на Грците над Персијците [[490 п.н.е.]]. По пристигањето во [[Атина]], гласникот умрел. Должината на патот што го поминал тој е земена за должина на маратонот што е ставен во програмата на сите поголеми меѓународни атлетски натпревари.
 
Светскиот рекордер во маратон е [[Патрик Макау]] од [[Кенија]] со време од 2:03:38 што изнесува просечна брзина од 20,48 км/ч.
758

уредувања