Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с (Робот: Додава new:लुसाः)
с (Бот: Поправа пренасочувања)
Телескопот собира и фокусира [[светлина]] т.е [[електромагнетно зрачење]] и покажува зголемена слика на многу оддалечени објекти.
Со помож на оваа справа можеме да видиме и снимиме слики на објекти кои се премногу оддалечени, премали или со слаб сјај.
Под телескоп најчесто се подразбира '''оптички телескоп''',но постојат и телескопи кои собираат зрачење од некој друг дел на [[спектар]]от од електро магнетното зрачење. Постојат и '''радио телескопи''',кои користат радио антена, а постојат и телескопи за [[гама зрачење|гама-зраци]].<br />
[[Податотека:Keplertelescope.png|left|450px|thumb|Телескоп рефрактор[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/KeplerEQ.png]]]
[[Податотека:ApoRef.png|left|350px|thumb|Телескоп рефрактор]]
758

уредувања