Разлика помеѓу преработките на „Западен Брег“

Додадени 103 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с (r2.7.3) (Робот: Додава vep:Jordan-jogen Päivlaskmaine rand)
с (Бот: Поправа пренасочувања)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Западниот Брег''', нарекуван и '''Јудеја и Самарија''', е територија на [[БлискиБлизок Исток|Блискиот Исток]] на западниот брег на реката [[Јордан (река)|Јордан]].
 
По распаѓањето на [[Отоманска Империјаимперија|Османлиската Империја]], оваа територија станува дел од [[Британски Мандат Палестина|Британскиот Мандат Палестина]]. По [[Арапско-израелска војна од 1948 година|Арапско-израелската војна од 1948 година]], Западниот Брег е освоен и анектиран од страна на [[Јордан]]. Територијата останува под јорданска власт до [[1967]] година, кога во текот на [[Шест-дневна војна|Шест-дневната војна]], [[Израел]] го освојува Западниот Брег. Со исклучок на [[Источен Ерусалим]], Западниот Брег не е анектиран од страна на Израел.
 
== Управување со Западниот Брег ==
* [[Појас Газа]]
* [[Палестина]]
* [[Палестина (автономни територии)|Палестински територии]]
* [[Палестинска Самоуправа|Палестинска самоуправа]]
* [[Палестинска ослободителна организација]]
* [[Израел]]
758

уредувања