Киргиски јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 313 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2+) (Робот: Додава sh:Kirgiski jezik)
с (Бот: Поправа пренасочувања)
|name=Киргиски јазик
|nativename={{lang|ky|Кыргыз тили}}, {{lang|ar|قىرعىز تىلى}} ''Kyrgyz tili''
|region=[[Киргистан]], [[Авганистан]], [[Пакистан]], [[Таџикистан]], [[Народна Република Кина|Кина]], [[Русија]] и дијаспората.
|speakers=околу 4.5 милиони
|script=[[киргиска азбука]]
|iso1=ky|iso2=kir|iso3=kir}}
 
'''Киргискиот јазик''' (''кыргыз тили'', {{lang|ar|قىرعىز تىلى}}, ''kyrgyz tili'') е [[Турски јазици|турски јазик]] кој е официјален јазик во [[Киргистан|Република Киргистан]], покрај [[руски јазик|рускиот]]от. Генетички, киргискиот јазик е сроден со [[алтајски јазици|алтајските јазици]], но сепак киргискиот јазик е сроден и разбирлив со околните турски јазици.
 
Киргискиот јазик го зборуваат околу 4 милиони луѓе во Киргистан, но и во околните [[Народна Република Кина|Кина]], [[Авганистан]], [[Казахстан]], [[Таџикистан]], како и во киргиската дијаспора во [[Турција]], [[Узбекистан]], [[Пакистан]] и [[Русија]]. Првично, киргискиот јазик се пишувал со [[Униформирана турска азбука|униформираната турска азбука]]<ref>Kyzlasov I.L. ''"Runiform scripts of Eurasian steppes"'', Eastern Literature, Moscow, 1994, pp.80 on, ISBN 5-02-017741-5, with further bibliography</ref>, која постепено била заменета со модифицираното [[персиско писмо|персиско-арапско писмо]]. Персиско-арапското писмо се користело до средината на [[20 век]], кога за еден доста краток период се вовела [[латиница]]та, но таа била заменета со [[кирилица]]та за време на [[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|СССР]]. Денес, кирилицата останала доминантно писмо за запишување на јазикот. Кога Киргистан станал независен во државата имало движење за замена на кирилицата со латиница, но тоа до денес не се остварило.
 
==Писмо==
{{main|Киргиска азбука}}
 
Киргискиот јазик кој се користи во [[Киргистан]] користи [[кирилица]] за негово запишување и воедно кирилицата е официјално писмо во државата. Персиско-арапското писмо се користи за запишување на киргискиот јазик кој се зборува во [[Народна Република Кина|Кина]].
 
{| class="wikitable"
758

уредувања