Разлика помеѓу преработките на „Хиландар“

Додадени 34 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Ја менувам Категорија:Список на објекти заштитени од УНЕСКО во Категорија:Светско наследство на УНЕСКО)
с
[[Податотека:Hilan2.jpg|мини|десно|300п|]]
'''Хиландар''' или '''Хиландарски манастир''' ([[српски јазик|српски]]: ''Хиландар''; [[грчки јазик|грчки]]: ''Χιλανδαρίου'') е српски православен манастир вона [[АтонСвета Гора]], [[ГрцијаЕгејска Македонија]]. Основан е во 1198 година од страна на [[Свети Сава]] и неговиот татко, големиот жупан Стефан Немања (со монашко име Симеон) <ref>Ћоровић, Вл. Света Гора и Хиландар до шеснаестог века. Београд, 1985</ref>. Во денешно време Хилендарски манастир е најголемото светилиште на [[Срби|српскиот народ]]. Тој стои на четврто место во хиерархијата на светогорските манастири. Вклучен е на листата на светското културно и природно наследство на [[УНЕСКО]].
 
По падот на македонските, бугарските и српски територии под турско ропство голем број на христијани од овие области се замонашиле монаси во него. Во XVIII век, манастирот великодушно ги дарува трговците како Хаџи Валчо и др. Многу познати христијани од тоа време го посетуваат или живеат во него: Софрониј Врачанскиот, Неофит Бозвели, Иларион Макариополски и други. Отец Паисиј ја пишува таму својата ''Историја славјанобугарска''.