Разлика помеѓу преработките на „Меморијален центар на АСНОМ“

с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Пелинце со помош на HotCat)
с
|remarks =
}}
'''Меморијален центар АСНОМ''' е културно историски и спортско рекреативен центар во кумановското село [[Пелинце]], посветен на Првото заседание на [[Антифашистичко Собрание за Народно Ослободување на Македонија|АСНОМ]] одржано на [[2 август]] [[1944]] година во [[Прохор ПчињскиПчински (манастир)|манастирот Св. Прохор Пчински]].
 
Комплексот се наоѓа крај реката [[Пчиња (река)|Пчиња]] во [[Пелинце]] ([[Општина Старо Нагоричане]]) на два километра оддалеченост од историското место каде е одржано првото заседание, - [[Прохор ПчињскиПчински (манастир)|манастирот Св. Прохор ПчињскиПчински]].
 
== Историја ==
Идејата да се изгради Меморијален центар АСНОМ, се родила откога почнале проблеми со одбележувањето на заседанието на АСНОМ во манастирот “Св. Прохор Пчињски”Пчински” на територијата во [[Србија]]. Тензиите се зголелиле откако српскиот радикал [[Воислав Шешељ]] насилно ги извадил Спомен-плочите од заседанието на АСНОМ во [[1998]] година, така што изминатите години македонските делегации на празникот положувале венец кај чешмата во близина на манастирот.
 
Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце е отворен на [[2 август]] [[2004]] во повод на 60-годишнината од Првото заседание на АСНОМ од претседателот на [[Македонија]], [[Бранко Црвенковски]].
 
== Градба ==
Комплексот има површина од 8,5 хектари, на него се наoѓаат; игралишта, ресторан, амфитеатар за приредби, и музеј на АСНОМ во кој се пренесени спомен-плочите од Заседанието на АСНОМ што биле во “Манастир Прохор Пчињски”Пчински”. Проектант на Меморијалниот центар е архитектот [[Георги Константиновски]]. На фасадата на музејот се наоѓа монументален [[мозаик]] од 140 квадратни метри - '''Македонија''' дело на македонски сликар [[Рубенс Корубин]]. Во музеот се наоѓа копија на собата во манастирот "Прохор„Прохор Пчињски"Пчински“, во која се одржало Првото заседание на АСНОМ, до неа е и спомен-собата во која се изложени документите од создавањето на македонската држава.<ref>[http://217.16.70.245/?pBroj=1524&stID=18831&pR=2 Привршува изградбата на Меморијалниот центар во Пелинце, Утрински весник {{mk icon}}]</ref>
 
== Наводи ==