Облак: Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 77.29.38.199) и вратена ревизијата 2814658 на TjBot)
Нема опис на уредувањето
 
На Земјата кондензираната материја всушност е водена пареа, која формира мали капки или кристали на мраз, најчесто со големина на дијаметарот од 0.01 mm. Групирани милијарди капки односно кристали формираат облак, кој е видлив објект во [[атмосфера]]та.
 
[[Податотека:Anvil shaped cumulus panorama edit crop.jpg|мини|десно|300px|''Кумулонимбус'']]
 
 
* [[Стратус]]: Безобличен низок облак на планинските врвови.
* [[Кумулонимбус]]: Многу голем низок облак при невреме.
 
== Надворешни врски ==
* [http://intelekt.mk/dali-znaes/819-oblaci Видови облаци] - Интелект {{mk}}
 
{{видови облаци}}
 
{{Никулец од областа на науката}}
 
 
{{видови облаци}}
 
[[Категорија:Нефологија]]