Крушево (Серско): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|lon_min = 33
}}
[[Податотека:Alibotush Krushevo IMG 7919.jpg|мини|десно|300п280п|Поглед на Крушово]]
[[Податотека:St. Prophet Elijah Krushevo ALIM4258.JPG|мини|десно|Црквата „[[Свети пророк Илија]]“ во Крушово]]
'''Крушово''' или '''Крушево''' ([[грч.]] ''Αχλαδοχώρι'') е село во [[Егејска Македонија]], на брегот на [[Егејско Море|Егејското Море]]. Населението брои 1.208 жители.