Крушево (Серско): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(ситна поправка)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
| општина=
| околија=
| популација= 1.208
| поштенски број=
| повикувачки број=
| географска должина=
| веб=
|lat_deg = 41
|lat_min = 19
|lon_deg = 23
|lon_min = 33
}}
 
'''Крушово''' ([[грч.]] ''Αχλαδοχώρι'') е село во [[Егејска Македонија]], на брегот на [[РепубликаЕгејско ГрцијаМоре|Егејското Море]]. Населението брои 1.208 жители.
 
== Географиja и местоположба ==