Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Додадени 57 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам is:Abútja во is:Abuja)
с
|map_caption =
|subdivision_type = Територија
|subdivision_name = ФедералнатаФедерална главнапрестолнинска територија
|leader_title = Министер
|leader_name =[[Алију Модибо Умар]]
[[Податотека:Locator Map Abuja-Nigeria.png|right|thumbnails|250px|Местоположбата на Абуџа во Нигерија.]]
 
'''Абуџа''' е [[главен град]] на [[Нигерија]]. Има околу 2,5 милиони жители. Градот е сместен во [[Федерална главнапрестолнинска територија (НИгерија)|Федералната главнапрестолнинска територија]]. Абуџа постана главен град на Нигерија на [[12 декември]], [[1991]] година, на местото на дотогашниот главен град [[Лагос]]. Голем дел од дизајнот на зградите во градот е дело на [[Јапонија|јапонскиот]] архитект [[Кензо Танге]].
 
{{Нигерија-никулец}}