Отвори го главното мени

Промени

с
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Http_request_telnet_ubuntu.png|200п|мини|десно|HTTP-барање направено со telnet]]
 
'''Протоколот за пренос на хипертекст''' ([[англиски]]: ''Hypertext Transfer Protocol'', скр. '''HTTP''') е мрежен протокол. HTTP е основа за комуникација на [[World Wide Web]].
Создаден е како средство за објавување на [[HTML]] страници. Развивањето на стандардот е координирано од (IETF) Internet Engineering Task Force и [[World Wide Web Consortium]].