Разлика помеѓу преработките на „Ролинг Стоун“

Одземени 14 бајти ,  пред 8 години
Роулинг→Ролинг
с (Moscowconnection ја премести страницата Роулинг Стоун на Ролинг Стоун)
(Роулинг→Ролинг)
{{About|магазин|бендот|The Rolling Stones|други значења|Rolling Stone (појаснување)}}
{{Infobox Magazine
|title = РоулингРолинг Стоун
|image_file = Rolling Stone January 22 1981 cover.png
|image_size =
|image_caption = [[Џон Ленон]] и [[Јоко Оно]] на насловната на изданието од 22 јануари, 1981 на ''РоулингРолинг Стоун''
|editor = [[Џен Венер]]<br />Вил Дана (главен уредник)
|editor_title =
|issn =
}}
'''''РоулингРолинг Стоун''''' ([[англиски јазик|анг.]] ''Rolling Stone'') е магазин базиран во САД, посветен на [[музика]]та, [[политика]]та и [[популарна култура|популарната култура]], а издаван е на две недели. ''РоулингРолинг Стоун'' е пронајден во [[Сан Франциско]] во 1967 година од [[Џан Венер]] (кој сеуште е уредник и издавач) и музичкиот критичар [[Ралф Ј. Глисон]].
 
Магазинот е познат по неговите насловни почнувајќи од 1970тите, со енигматскиот и контроверзниот гонзо новинар [[Хантер С. Томпсон]]. Магазинот ''РоулингРолинг Стоун'' го сменил форматот во 1990тите поради апел до помладите читатели,<ref name="Ottawa Citizen">{{cite web|url=http://www.canada.com/ottawacitizen/news/artslife/story.html?id=ef35bad8-882d-4e55-860a-7bdfeeae4f27 |title=Rolling Stone magazine goes down a size|last=Citizen News Services|date=August 13, 2008|work=''Ottawa Citizen|publisher=Canwest Publishing Inc. |accessdate=2009-02-12}}</ref> често фокусирани на телевизијата или филмските актери и поп музиката. Ова довело до критики дека магазинот го нагласува стилот пред статистиките.<ref name="samuelfreedman.com">{{cite web|url=http://www.samuelfreedman.com/articles/culture/ust_rolling.html|title=Literary 'Rolling Stone' sells out to male titillation|last=Freedman|first=Samuel G. |date=Date TK, 2002|publisher=USA Today|accessdate=2009-02-12}}</ref> Магазинот продолжил со традиционалните содржини, вклучувајќи и политички приказни и неговиот промет е доста зголемен.
 
==Почетоци==
 
==Видете исто==
* [[Интервју со РоулингРолинг Стоун]]
* [[Џим Варлод]]
* [[NME]], британско музичко списание на кое влијание има ''РоулингРолинг Стоун''.
 
==Извори==
111

уредување