Сојузни држави и територии на Австралија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
! width="15%" | % од насел.<br />во гл. град !! width="4%" | Ранг
|-
| align="left" | {{знамезнамеикона|Викторија}} [[Викторија (Австралија)|Викторија]]
| 227.416 || VI
| 5.297.600 || II