Сојузни држави и територии на Австралија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| {{знамеикона|Австралија}} ||align=left| [[Австралиска антарктичка територија]] || || || надв. тер.</abbr> ||align=left| ([[Мосон]]) ||align=right| 1.000 ||align=right| 5.896.500
|- align=center
| {{безпрелом|{{знамеикона|ТАГГ}}}} ||align=left| [[Територија на австралискиот главен град]] || AU-ACT || ACT || <abbr title="Внатрешна територија">внатрвнат. тер.</abbr> ||align=left| [[Канбера]] ||align=right| 358.894 ||align=right| 2.358
|- align=center
| {{знамеикона|Божиќен Остров}} ||align=left| [[Божиќен Остров]] || CX || || надв. тер. ||align=left| [[Флаинг Фиш Коув]] ||align=right| 1.493 ||align=right| 135
| {{знамеикона|Тасманија}} ||align=left| [[Тасманија]] || AU-TAS || TAS || држава ||align=left| [[Хобарт]] ||align=right| 507.626 ||align=right| 68.401
|- align=center
| {{знамеикона|Викторија|name=Викторија}} ||align=left| [[Викторија (Австралија)|Викторија]] || AU-VIC || VIC || држава ||align=left| [[Мелбурн]] ||align=right| 5.547.527||align=right| 227.416
|- align=center
| {{знамеикона|Западна Австралија}} ||align=left| [[Западна Австралија]] || AU-WA || WA || држава ||align=left| [[Перт]] ||align=right| 2.296.411 ||align=right| 2.529.875
|}
 
==Статистики==
==Статистика==
{| class="wikitable sortable" style="border:1px solid #aaa; border-collapse:collapse; text-align:right;" border="1" cellpadding="4" cellspacing="0"
|- align="center" bgcolor="#cccccc"
| 63% || V
|-
| align="left" | {{знаме|Викторија|name=Викторија}}
| 227.416 || VI
| 5.297.600 || II