Разлика помеѓу преработките на „Доменски именски систем“

с
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Систем за именување на домени на Доменски именски систем)
=== Простор за имиња на доменот ===
 
[[FileПодатотека:TreeDataStructureDomain name space mk.JPGsvg|thumbмини|350pxдесно|right350п|Структура на DNS -просторот за имиња.]]
 
Системот за именување на домени (DNS) има дистрибуирана база на податоци која е индексирана според имињата на домените. Секое име на доменот претставува само патека во една голема податочна структура на инвертирано стебло, наречено простор за имиња на доменот.