Разлика помеѓу преработките на „Асиметрична дигитална претплатничка линија“

с
Отстрането уредувањето на 95.128.189.206 (разговор), вратено на последната верзија на Chobot
с (Отстрането уредувањето на 95.128.189.206 (разговор), вратено на последната верзија на Chobot)
 
=== За жицата ===
АДПЛ користи две ралични стапки на фреквенција. Кај стандардниот АДПЛ, стапката од 25.875 [[кХц]] до 138лурац138 Кхц пичкусе користи за подигања, додека 138 кХц – 1104 кХц се користи за спуштања.
 
[[Податотека:ADSL frequency plan mk.svg|мини|десно|400п|Честотен (фреквентен) план за ADSL. Црвено - опсег на обичната гласовна телефонија ([[Јавна комутирана телефонска мрежа|ЈКТМ]]), зелено - опсег на појдовниот проток (подигање), сино - опсег на дојдовниот проток (преземање).]]