ФК Болоња: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.795 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Брише diq:Bologna FC 1909)
Нема опис на уредувањето
| nickname = ''Рособлу''
| founded = 1909
| ground = [[Стадион Ренато ДалараДал'Ара]], [[Болоња]], [[Италија]]
| capacity = 38,279
| chrtitle = Претседател
|leftarm3=FFFFFF|body3=FFFFFF|rightarm3=FFFFFF|shorts3=283232|socks3=283232
}}
'''ФК Болоња''' е [[Италија|италијански]] [[Фудбал|фудбалски]] клуб од градот [[Болоња]], формиран во [[1909]] година. Низ историјата тие имаат освоениосвоено седум титули во [[Серија А|италијанското првенство]] и се шестиот најуспешен тим во [[Италија]].
 
Прекарот на тимот е ''Рособлу'' поради црвено-сината пругаста комбинација кој ја имаат на дресовите во нивните домашни натпревари. Инаку црвената и сината боја се и официјални бои на градот Болоња. Клубот настапува на [[Стадион Ренато Дал'Ара|стадионот Ренато Дал'Ара]] кој е со капацитет од 38,279 седишта.
 
Болоња се врати во [[Серија А]] во сезоната 2008-09, откако претходно ја напушти најквалитетната италијанска лига во сезоната 2004-05 кога во плеј-аут двомеч натпревар беа поразени од [[ФК Парма | Парма]] со вкупен резултат 2-1.
 
Минатата сезона Болоња заврши на 9.место во Серија А.
 
== Титули ==
*'''[[Серија А]] (7)''': 1924–25, 1928–29, 1935–36, 1936–37, 1938–39, 1940–41, 1963–64.
**'''вицешампиони''': 1920–21, 1923–24, 1925–26, 1926–27, 1931–32, 1939–40, 1965–66.
 
*'''[[Куп на Италија]] (2)''': 1969–70, 1973–74.
 
*'''[[УЕФА Интертото Куп]] (1)''': 1998.
 
==Надворешни врски==
*[http://www.bolognafc.it Официјален вебсајт на Болоња] {{it icon}}
*[http://www.soccerway.com/teams/italy/bologna-fc-1909/ Сите резултати на Болоња] на Soccerway
*[http://www.bolognafc.lotyh.com/ Фан сајт на Болоња]
 
{{Серија А}}