Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Додадени 74 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==== Првите денови во бендот ====
Неговото доаѓање во [[Металика]] донесе позитивни вибрации помеѓу неговите колеги. Неговото брилијантни изведби се одликуваа со многу емоционалност и префинетост. Бас-солажите кои ги свиреше претставуваа мешавина од [[џез]] и психоделични мелодии. Добар пример за ова тврдење е песната "[[(Anesthesia) Pulling Teeth]]" од деби- албумот "''[[Kill 'Em All]]"''. <ref>Metal Asylum ''"Биографија на Клиф Бартон"''[http://www.metal-asylum.org/muzac/burton.html, Metal Asylum]</ref>
Освен што свирел, тој исто така активно учествувал во компонирањето песни за вториот [[албум]] на групата, насловен како "''[[Ride the Lightning]]"''. Напишал [[музика]] за шест од осумте песни на албумот[[албум]]от, од кои највпечатлива е иснтрументалната композиција "[[The Call Of Ktulu]]", каде [[бас-гитарата гитара]]та е ставена во водечка улога пред другите две електрични гитари.
 
==== Докажување во хеви-метал заедницата ====
1986 година беше одбележана со излегувањето на култниот [[треш- метал]] албум ''[[Master of Puppets]]'', каде перформансот на Бартон бил трејдмарк на ова парче [[музика]]. Песната [[Orion]] ќе остане запомнета по неговото маестрално бас-соло, кое се смета за едно од најдобрите во модерната [[музика]]. По издавањето на ова [[ЦД]], [[Металика]] заминуваатзаминале на турнеја низ [[САД]] заедно со рокерот [[Ози Озборн]]. Откако успешно ја одработиле нивната најголема концертна турнеја дотогаш, групата за првпат заминува во посета на [[Европа]]. На 26 септември [[Металика]] одржа концерт за паметење во [[Стокхолм]], [[Шведска]], каде [[Џејмс Хетфилд]] првпат свирел на гитара по тешките претрпени изгореници на раката[[рака]]та, а Бартон имал одлична вечер на басот. Се чинеше дека ништо не може да им застане на [[Металика]] на патот кон ѕвездите.
 
== Трагичната смрт ==
 
==== Сообраќајната несреќа ====
Групата беше на пат помеѓу [[Стокхолм]] и [[Копенхаген]], за да настапи на 27 септември во [[Данска]]. Членовите на бендот влечеле карти за тоа кој каде ќе спие во автовусот. Бартон извлекол единица лист и го одбрал местото на [[Кирк Хамет]]. Во раните утрински часови возачот на автобусот загубил контрола врз возилото и излетал од патот. Автобусот[[Автобус]]от се превртел неколку пати и конечно застанал превртен на онаа страна каде бил Бартон. Полицијата[[Полиција]]та брзо реагирала, но кога со дигалка го кренале автобусот[[автобус]]от, Бартон веќе бил мртов. Телото било пренесено во [[САД]] и кремирано, а малку подоцна и погребано.
 
==== Металика по неговата смрт ====