Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| website = [http://www.metallica.com Официјален веб-сајт на Металика]
}}
'''Клифорд Ли Бартон''' ([[англиски]]: ''Clifford Lee Burton'') (1962-1986) беше [[американски]] [[музичар]], а воедно и [[бас гитара|басист]] на [[хеви метал]] бендот [[Металика]]. На групата им се придружил во 1982 година и дал свој придонес во првите три [[албум]]и на [[Металика]], кои се сметаат за класици на [[треш метал]] музиката. Бартон беше познат по неговите виртуозни настапи во живо и по тоа што и ја даваше неопходната ритмика и мелодија на нивните песни. Починал на 27 [[септември]] 1986 год, во [[сообраќај]]на несреќа за време на турнејата низ [[Шведска]]. Постхумно му беше доделено место во ''Rock And Roll'' куќата на славните како дел од [[Металика]] на 4 [[април]], 2009 година.
 
== Детство и рана младост ==
 
=== Компилации ===
* ''Metal Massacre VolumeVol. II'' (1982) (со Траума)
{{col-end}}