Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Додадени 104 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| website = [http://www.metallica.com Официјален веб-сајт на Металика]
}}
'''Клифорд Ли Бартон''' ([[англиски]]: ''Clifford Lee Burton'')(1962-1986) беше [[американски]] [[музичар]], а воедно и [[бас гитара|басист]] на [[:хеви- метал]] бендот [[Металика]]. На групата им се придружипридружил во 1982 година и дадедал свој придонес во првите три албуми[[албум]]и на [[Металика]], кои се сметаат за класици на [[треш- метал]] музиката. Бартон беше познат по неговите виртуозни настапи во живо и по тоа што и ја даваше неопходната ритмика и мелодија на нивните песни. ПочинаПочинал на 27 [[септември]] 1986 год, во сообраќајна[[сообраќај]]на несреќа за време на турнејата низ [[Шведска]]. Постхумно му беше доделено место во ''Rock And Roll'' куќата на славните како дел од [[Металика]] на 4 [[април]], 2009 година.
 
== Детство и рана младост ==
Клиф Бартон е роден на 10 фебруари[[февруари]], 1962 година во [[Тенеси]], [[САД]], како најмлад син на Џен и Реј Бартон. Имал постар брат Скот и сестра Кони. Како ученик во средно училиште играл [[бејзбол]] за школскиот тим и го освоил првото место на локалниот натпревар со другите училишта. По завршување на средното образование, станал член на бендот [[Траума]]. И покрај гламурот и театралноста на останатите членови при нивните свирки во живо, Бартон бил забележлив по неговото ритмичко удирање со глава и долгата црвена коса. Со овој бенд снимил и една демо- снимка, но таму се успеал да го докаже својот раскошен талент за музицирање.
<ref>Metallica World ''"Биографија на Клиф Бартон"''[http://www.metallicaworld.co.uk/Cliff%20Burton.htm, Metallica World]</ref>