Разлика помеѓу преработките на „Џејсон Њустед“

Додадени 1.649 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава en:Jason Newsted)
 
=== Разделбата со Металика ===
[[Податотека:JasonNewsted2.jpg|мини|десно|Џејсон на турнејата ''Damaged Justice'' (1989)]]
За време на еден состаник на членовите на [[Металика]] во [[јануари]], 2001 год. незадоволен од музичкиот правец по кој се движел бендот, предложил да земат одмор од 1 година, како тој би можел да се посвети на вториот негов бенд од тоа време, Екобреин. [[Џејмс Хетфилд|Хетфилд]] и [[Ларс Улрих|Улрих]] решително го одбиле тој предлог и му замерила на Њустед поради неговата работа со ''Екобреин'', велејќи дека тоа одземало од силата и единството на бендот. Пред закажување на термините за снимање на [[албум]]от ''[[St. Anger]]'', Њустед објавил дека ги напушта [[Металика]]. Како причина ги навел приватните и лични проблеми, како и физичката штета која ја претрпел низ годините свирејќи ја [[музика]]та што ја сакал. Нешто подоцна го издал [[албум|студискиот албум]] со ''Екобреин''. [[Џејмс Хетфилд]] однапред изјавил дека е против тој [[албум]]. За време на студиските сесии, [[бас гитара]] свирел [[продуцент]]от [[Боб Рок]], а во 2003 год. за нов басист бил назначен [[Роберт Трухиљо]].
 
 
=== Подоцнежна кариера ===
На 23 октомври, 2006 год. за време на еден настап, Њустед претрпел полесна повреда на [[рака]]та, кога ја расекол обидувајќи се да го дофати паднатото [[појачало]] од [[бас гитара]]та. За време на опоравувањето се занимавал со цртање, а по рехабилитацијата продолжил да свири. Интересно, за тоа време целосно се го засакал [[сликарство]]то, и како што самиот вели: ''„Преминав од правање луда и колоритна музика во создавање луди и колоритни слики''“. Направил и самостојна изложба на 4 мај, 2010 во [[Сан Франциско]].
 
На церемонијата од [[април]], 2009, по повод примањето на [[Металика]] во ''рок енд рол'' Куќата на славните присуствувал и Џејсон Њустед. Во таа пригода имал и мал концертен настап со бендот, нивниот прв заеднички перформанс по последната свирка во 2000 год. На бината истовремено се појавиле и Њустед и Трухиљо, секој свирејќи на [[бас гитара]].
 
== Наводи ==