Разлика помеѓу преработките на „Џејсон Њустед“

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
| notable_instruments = [[Садовски|Садовски Винтаж Бас гитара]]<br/>[[Алембик Инц|Алембик Бас гитара]]<br />[[Рикенбахер|Рикенбахер 4003]]
}}
'''Џејсон Њустед''' ([[англиски]]: ''Jason Newsted'') е [[американски]] [[бас гитара|басист]] и поранешен член на [[Металика]]. Се приклучил на групата во 1986 год, по смртта на [[Клиф Бартон]], и останал таму се до 2001. По напуштањето на [[Металика]] се посветил на неговата кариера со Екобреин, а нешто подоцна свирел и со [[Ози Озборн]], како и со [[хеви метал]] бендот Воивод. Њустед е познат под [[псевдоним]]от '''''Џејсоник''''', кој го користел додека бил член на Воивод. Сопственик е на музичко студио и [[продуцент]]ска куќа сместени во [[Калифорнија]].
 
== Музичка кариера ==