Разлика помеѓу преработките на „Џејсон Њустед“

Додадени 920 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox musical artist | name = Џејсон Њустед | image = JasonNewsted.jpg | caption = Њустед во студиото | background = solo...)
 
| associated_acts = [[Металика]], [[Flotsam and Jetsam]], [[Papa Wheelie]], [[Voivod]], [[Echobrain]], [[Rock Star Supernova]], [[Ози Озборн]], [[Spastik Children]], [[WhoCares]], [[Govt Mule]]
| website = {{URL|http://newstedheavymetal.com/}}
| notable_instruments = [[Садовски|Садовски VintageВинтаж CustomБас Bassгитара]]<br/>[[Алембик Инц|Алембик басБас гитара]]<br />[[Рикенбахер|Рикенбахер 4003]]
}}
'''Џејсон Њустед''' е [[американски]] [[бас гитара|басист]] и поранешен член на [[Металика]]. Се приклучил на групата во 1986 год, по смртта на [[Клиф Бартон]], и останал таму се до 2001. По напуштањето на [[Металика]] се посветил на неговата кариера со Екобреин, а нешто подоцна свирел и со [[Ози Озборн]], како и со [[хеви метал]] бендот Воивод. Њустед е познат под [[псевдоним]]от '''''Џејсоник''''', кој го користел додека бил член на Воивод. Сопственик е на музичко студио и [[продуцент]]ска куќа сместени во [[Калифорнија]].
 
== Музичка кариера ==