Разлика помеѓу преработките на „Исмаил Кадаре“

Додадени 85 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Исмаил Кадаре''' ([[албански јазик|албански]]: ''Ismail Kadare'', [[француски]]: ''Ismail Kadaré'') е албански [[писател]] кој ужива голема меѓународна репутација. Тој ја започнува својата литературна кариера како [[поет]] во 1950-тите години. Во шеесетите, тој ја пренасочува својата креативна енергија кон прозата[[проза]]та и многу скоро станува нејзин неоспорен мајстор и најпопуларен [[албански]] [[писател]]. Во 1992, е награден со [[''Prix mondial Cino Del Duca]];'', а во 2005 ја освојува првата награда на [[''Man Booker International]]'' и е неколкупати бил номиниран за [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда]].
 
{{Никулец за биографија}}